5 najdziwniejszych chorób psychicznych

smutek

Medycyn rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Wydawać by się mogło, że ludzkie ciało i umysł nie mogą nas już niczym zaskoczyć i że właściwie wszystko, a przynajmniej znaczna część dolegliwości jakie nas dotykają, jest udokumentowana, zaobserwowana i zbadana. Niestety, tak nie jest. Wiele chorób, zwłaszcza chorób na tle psychicznym, jest wciąż zagadką. Ludzka natura emocjonalna jest nie do przewidzenia, a najdziwniejsze choroby psychiczne z jakimi się zmagamy bardzo często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dziś opiszemy 5 z nich.

Zespół obcej ręki

Mieliście kiedyś wrażenie, że jedna z waszych kończyn nie należy do waszego ciała? Takie odczucie nieustannie towarzyszy choremu na zespół obcej ręki. Cierpiący na tę dolegliwość ma wrażenie, że jedna z jego rąk jest jak ciało obce. Nie jest on w stanie kontrolować jej ruchów. W konsekwencji kończyna, która nie jest nadzorowana może doprowadzić do wielu tragedii, jak choćby okaleczeń. Niektórzy specjaliści zauważyli, że choroba ta może być skutkiem wcześniejszych operacji na mózgu, jeśli takowe miały miejsce. Twierdzi się także, że może ona wynikać z epilepsji bądź infekcji.

Bardzo często pacjent zmagający się z zespołem obcej ręki w zupełności nie zdaje sobie sprawy z tego co „robi” jego kończyna. Dotknięci tą przypadłością skarżą się na złośliwość nieswojej dłoni i wręcz pałają do niej nienawiścią.

Na szczęście jest to niezwykle rzadko występujące zjawisko, które można poddać terapii. Polega ona na leczeniu objawowym i stosuje się w niej terapię zajęciową, wsparcie ortopedy oraz fizykoterapię.

Zespół Münchhausena

Uzależnienie od leczenia, bo tak inaczej nazywa się ta choroba, polega na świadomym wywoływaniu chorób albo też ciągłym zgłaszaniu fikcyjnych objawów schorzenia, wyłącznie po to, aby zostać skierowanym na leczenie. Pacjenci bardzo często odwiedzają swoich lekarzy rodzinnych bądź innych specjalistów. Nie oczekują jednak diagnozy i pomocy medycznej, lecz pragną być w centrum uwagi. Bardzo często fałszują dokumentację medyczną, a ich upragnionymi sytuacjami są te, w których znajdują się w szpitalu bądź poddawani są zabiegom chirurgicznym.

choroby psychiczne
Źródło: pexels.com

Psychalgia

Chory zmagający się z tą dolegliwością odczuwa silne bóle, które pojawiają się najczęściej w momencie problemów w życiu osobistym, bądź w następstwie konfliktu emocjonalnego. Należy jednak odróżnić tę przypadłość od symulacji, gdyż cierpiący na to schorzenie realnie odczuwa bóle nie do zniesienia.

Syndrom Jerozolimski

Problem występujący u osób odwiedzających Izrael. Objawia się tym, że osoba na niego cierpiąca ma nieodparte wrażenie bycia jedną z postaci biblijnych. Syndrom ten stwierdza się częściej u mężczyzn niż kobiet i trwa on około tygodnia czasu. Dość spory procent hospitalizacji psychiatrycznych związanych jest z osobami odwiedzającymi Jerozolimę.

Autassassinofilia

Choroba ta dotyczy sfery seksualnej człowieka. Według specjalistów z dziedziny seksuologi, zaburzenie to łączy w sobie dwie inne przypadłości – ekshibicjonizm i masochizm. Chory osiąga rozkosz poprzez pozorowanie własnej śmierci, własnego samobójstwa. Ludzie z tą dolegliwością pragną ryzyka oraz tego, aby znaleźć się w sytuacji, w której wręcz otrą się o śmierć. Nieznana jest dotąd dokładna liczba samobójstw, które dokonane zostały z powodu osobistego kryzysu, a tych, które wynikły z choroby jaką jest Autassassinofilia.

Zaburzenia psychiczne dotknąć mogą wszystkich z nas. Są plaga XXI wieku i bardzo twardym orzechem do zgryzienia dla medycyny. Na szczęście z wielu tych problemów można wyjść obronną ręką i cieszyć się pełnią życia.

Źródło:

  1. „Choroby przewlekłe. Obciążenie, jakość życia i konsekwencje ekonomiczne” Roman Topór-Mądry – Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego – https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=110872

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.