Język emotywny

influence-igniteflip-horizontalSłowa, którymi się posługujemy mają dużą siłę. Potrafią one wpłynąć na Twój sposób myślenia poprzez ich wydźwięk emocjonalny. Wydarzenia mogą zostać opisane na różne sposoby, tak, aby wzbudzić emocje lub je ugasić.

Kiedy powiemy sobie coś w stylu ,,Ona myśli że jestem głupi” słowa te wzbudzą uczucia defensywne do osoby, o której mówimy, niż gdybyśmy stwierdzili ,,Nie zawsze znam odpowiedź na każde pytanie”. Sposób wypowiedzi ma tutaj istotne znaczenie.

Język emotywny

Używanie go sprawia, ze ludzie przekonują samych siebie, że nie poradzą sobie z sytuacjami, które właściwie nie byłyby bardzo problemowe. Przykładami takich stwierdzeń mogą być: ,,Nie potrafiłbym dalej żyć gdyby mnie zostawiła”, ,,To byłoby okropne, gdybym został wyśmiany”.

Należy uważać, aby nie wmawiać sobie uprzedzeń odnośnie sytuacji które były lub nastąpią. Odpowiednio dobrane słowa zabarwią pryzmat przez który patrzysz na świat. Dolewanie oliwy do ognia negatywnych myśli jest nieproduktywne, postaraj się więc utrzymywać ton wypowiedzi na poziomie neutralnym i jak najbardziej obiektywnym.

2 Replies to “Język emotywny

  1. często mówię sobie, że czegoś nie dam radę zrobić . Dzięki artykułowi wiem, że robię źle. Będę starał się zmienić swój sposób myślenia.

  2. To w jaki sposób mówimy ma wpływ na to jak zostaniemy zrozumieni. Czasami na pozór to samo zdanie ubrane w inne słowa potrafi zmienić sens i wydźwięk wypowiedzi. Dobrze jest tworzyć zdania tak, by nie wywoływały negatywnych emocji u innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge