90% chorób ma powiązanie ze stresem

Z jednej strony może to być dla nas pozytywna informacja, a z drugiej strony wręcz przeciwnie. Może Cię przerazić sama myśl o tym, że Twoje dotychczasowe życie w stresie ma na zdrowie tak wielki wpływ. Pomyśl jednak odwrotnie. Jeśli dotychczasowe choroby wywołane zostały stresem, to wyeliminowanie stresu spowoduje brak kolejnych chorób. Co więcej. Może myśleć i będzie to uzasadnione, że Twoje dotychczasowe dolegliwości miną, jak tylko uporasz się ze swoim stresem.

Powyższe dane są potwierdzone przez The American Medical Association.

W czasie gdy postrzegamy coś jako sytuację niebezpieczną, nasz organizm wydziela neurotransmitery. Jest ich kilkadziesiąt, a najbardziej znany, to adrenalina. Jest to hormon walki lub ucieczki, wspominałem już o nim w poprzednich wpisach.

Adrenalina wydziela się w sposób stopniowy, a co za tym idzie stopniowo jest też rozkładana. Organizm potrzebuje czasu zanim poczujemy się całkiem spokojni.

W sytuacji stresowej organizm wydziela też glukokortykoidy. Jest to grupa hormonów wydzielana przez korę nadnerczy. Najważniejszy z nich to kortyzol. Więcej o tym hormonie napiszę w kolejnym wpisie zatytułowanym – stres a uczenie się.

3 Replies to “90% chorób ma powiązanie ze stresem

  1. Mam chroniczne spęcie mięśni. Tzn. cały czas odczuwam, że moje mięśnie są spięte. Na poczatku myślałam, że to problemy z kręgosłupem, jednak rezonans wykazał, że wszystko jest ze mną ok, teraz już wiem, że to stres. Dowiedziałam się tego po trafieniu na artykuł podobny do tego. Po rozmowie z psychologiem stwierdziłam, że potrzebują dłuższej obserwacji. Piszę to, abyście wszsycy uważali na swoje zdrowie i to o czym myślicie. Po prostu obserwujcie siebie dokładnie, aby nie było za późno tak jak w moim przypadku. Doprowadziłam się do takiego stanu, że leżałam w łóżku większą część dnia 🙁

  2. Ja miałam prace przez którą byłam bardzo narażona na stres co wypływało na moje zmęczenie, z dnia na dzień coraz mniej mi sie chciało… Na szczęście wiedziałam co się może stać, przez stres mogę dużo stracić i narażać moich bliskich znajomych na niemiłe sytuacje. Więc zaczęłam od zmiany pracy, oczywiście wizyty u lekarza, zmieniłam tryb życia na bardziej aktywny. Lekarz stwierdził że mam początkową nerwice. Bez leków się nie obeszło… Obecnie mam pracę oczywiście inna, zmieniłam tryb życia, mniej się denerwuje a co za tym idzie mam więcej radości i zdrowego życia 🙂 Więc jak czujecie że za bardzo się stresujecie, polecam wybrać się do lekarza i a najważniejsze zmienić coś w swoim życiu:) Nie bać się zmian :):)
    Pozdrawiam

  3. Jak tu nie denerwować się w pracy jak nasz oszukują na każdym kroku… okradają gdy tylko nadejdzie okazja. Pracuję w pewnej galerii gdzie praca jest od poniedziałku do niedzieli. Mam umowę o pracę ale co z tego jak jestem chora muszę iść do pracy. Dlaczego? Bo gdy powiedziałam, że muszę iść na L4 dowiedziałam się, że jak tylko wrócę dostanę wypowiedzenie z pracy. I jak człowiek ma sie nie stresować, nie dość że biedny chry to musi pracować za najniższą krajową nie ważne czy to piątek , poniedziałek czy święto niedziela… Oczywiście nie zwracając uwagę na wigilię czy sylwestra, który dla mnie jest pracowity…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge