Aaron Temkin Beck

W poprzednim wpisie przybliżyliśmy Wam sylwetkę Aarona Temkina Becka. Czas, aby przyjrzeć się bliżej samemu stosowaniu jego spostrzeżeń w praktyce klinicznej.

W 1979r. opublikował on Cognitive Therapy for Depression, test opisujący depresyjny styl myślenia i zaproponował nowe podejście w sposobie jego korygowania. Tak właśnie zaczęła rozwijać się terapia poznawczo behawioralna.

Metody leczenia opracowane na podstawie zasad Becka zostały zastosowane do wielu zaburzeń, najczęściej są nimi depresja i stany lękowe, ale też pomagają one chociażby rzucić palenie. Zaburzenia osobowości, czy psychozy są mniej podatne na leczenie tą metodą.

TPB jest bardziej zrozumiała od teorii Freuda i Junga. Wykorzystuje ona podejście edukacyjne. Uczy umiejętności niezbędnych do rozwiązywania problemów i dbania o swoje zdrowie psychiczne. W TPB na bieżąco zwalcza się emocjonalne uzależnienie pacjentów od terapeuty, który wspiera i dostarcza narzędzi do pokonywania trudności. W każdym przypadku podchodzi się indywidualnie do problemów danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge