Błędy w myśleniu

z16200947QW najbliższych wpisach postaram przedstawić Wam osiem najważniejszych błędów w myśleniu, które sprawiają, że tkwimy w mentalnym więzieniu. Błędy te sprawiają, że nakręcasz spiralę problemów i są przyczyną wielu nieszczęść.

Nigdzie nie mogę znaleźć kluczyków do samochodu… Musiałem zostawić je na stoliku w restauracji, na pewno już ktoś je zabrał. Przypuszczam, że był to kelner, źle mu z oczu patrzyło… W samochodzie mam zapasowe klucze do mieszkania. Na pewno zdążył już je obrabować, jak żona się dowie to zabierze dzieci i zostawi mnie przez moją głupotę! Jak mogłem do tego dopuścić?

Katastrofizowanie

Wielu ludzi ma czasem podobne myśli. Jest to niezwykle charakterystyczne dla osób ze stanem lękowym. Widzimy same negatywy i nakręcamy się, że będzie już tylko coraz gorzej. Czujemy się zagrożeni i mamy problem z realistyczną oceną sytuacji.  Zamiast szukać wyjścia z trudnej sytuacji wymyślamy najczarniejsze scenariusze, które prawdopodobnie nie dojdą do skutku.

Zamiast patrzeć na przyszłość w najczarniejszych barwach, przypomnij sobie jak byłeś w podobnej sytuacji w przeszłości, i jak sobie z tym poradziłeś. Oszacuj jak straszne jest to wydarzenie w porównaniu do innych sytuacji którym stawiałeś czoła i skup się na wyjściu z sytuacji i zminimalizowaniu potencjalnych strat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge