Co to jest nieśmiałość?

nieśmiałaNieśmiałość to stan, którego doświadcza większa część z nas – w mniejszym lub większym, a czasem nawet ogromnym stopniu. Mało jest osób, które uważają, ze nigdy nie doświadczyły tego uczucia.

Zdarza się, że zadajemy sobie pytanie: czy nieśmiałość to wada czy zaleta? Trzeba jednak uważać na tego typu myślenie, zawiera ona bowiem w sobie część wartościowania. W związku z tym, ten sposób myślenia nie przynosi obiektywnych ani tym bardziej subiektywnych plusów w tej kwestii.

Nieśmiałość nie jest cechą, która może zaszkodzić w jakikolwiek sposób innym. Jest ona jednak, niejednokrotnie, przyczyną naszego cierpienia. Cierpienie to może być bardzo mocno nasilone.

Fobia społeczne to skrajna postać nieśmiałości i może całkowicie uniemożliwić kontakty z innymi ludźmi. Należy pamiętać, że sama nieśmiałość może znacznie utrudnić kontakty z innymi.

Co odczuwamy będąc nieśmiałymi?

Każdy z nas może wymienić to co czujemy będąc nieśmiałymi. Prawie każdy.  Najczęściej jest to lęk, poza tym wstyd, zakłopotanie i cała gama pokrewnych i różnych odczuć tego typu.

Dodatkowo odczuwamy zmiany zachodzące w naszym ciele – zaczerwienienie twarzy (rumieniec), drżenie rąk, ścisk w żołądku, gardle, suchość w jamie ustnej. Jest to cała grupa reakcji stresowych, które mówią o tym, że przeżywanie nieśmiałości jest bardzo nieprzyjemne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge