Co to jest samotność – ciąg dalszy

W poprzednim wpisie informowałem Cię drogi czytelniku o Twoich potrzebach, by znaleźć kogoś kto usunie samotność z Twojego życia. By to jednak było możliwe, musimy być wewnętrznie gotowi na dopuszczenie kogoś do siebie. Wymaga to od nas wprowadzenia zmian w naszym sposobie myślenia. Zmiany te są często niemożliwe do przeprowadzenia bez profesjonalnej pomocy.

Dla wielu z nas kresem samotności wydaje się być moment znalezienia partnera życiowego. Często zdarza się, że nie jest to rozwiązanie naszych problemów, tak jak pierwotnie myśleliśmy. Partner nie ma dla nas czasu, albo nie chce czy nie potrafi nas wysłuchać, lub my nie umiemy wyrazić swoich potrzeb lub uczuć. Pewne jest, że żaden związek nie będzie taki sam, przez cały okres jego trwania. Na początku często uczucie jest mocniejsze, a później przekształca się ono w coś innego. Coś bardziej dojrzałego.

Myślę, że większość problemów z odczuciem samotności, mimo bycia w związku, wcale nie jest spowodowane spotkaniem niewłaściwej osoby. Jest to raczej następstwo braku zrozumienia, nieumiejętności rozmowy.

Czasem trzeba spojrzeć wstecz na swoje życie i zapytać siebie „czy moje dotychczasowe relacje dały mi szansę nauczenia się, jak się komunikować z innymi ludźmi?”. Całkiem możliwe, że nasi rodzice nie umieli z nami rozmawiać, co więcej, możliwe, że nie umieli oni rozmawiać ze sobą. Jeśli byliśmy wychowywani w takich warunkach, bardzo możliwe, że sami będziemy mieć problemy w kontaktach z innymi. Być może to samo dotyczy naszego partnera. Przecież wraz z osiągnięciem dorosłości nie dokonał się w nas jakiś automatyczny przeskok w tej dziedzinie.

Duża część z tego jacy jesteśmy teraz, została uwarunkowana w naszym dzieciństwie. Warto się nad tym zastanowić, a zazwyczaj robimy to, gdy źle się dzieje w naszym życiu, naszych relacjach, naszych emocjach. Pamiętaj, że pozbycie się problemu nie jest proste i wymaga od nas czasu i cierpliwości. Tak jak wcześniej napisałem to proces stopniowy, wymagający cierpliwości.

Pamiętajmy też o korzyściach samotności. Są sytuacje, gdy jest ona bardzo korzystna. Samotność pozwala nam na odpoczynek, na lepsze skupienie się, na przemyślenia – medytację. Jest dopełnieniem naszego życia, które przecież nie może być w 100% wypełnione ludźmi i kontaktami z nimi. Gdybyśmy nie mieli nawet chwili samotności, mogła by to być dla nas taka sama pułapka, jak zbyt długie przebywanie samym.

Na koniec rozważań dotyczących samotności, życzę Ci, abyś zawsze miał możliwość wyboru między samotnością, a chwilami pełnych ludzi.

One Reply to “Co to jest samotność – ciąg dalszy”

  1. Na wstępie pragnę stanowczo zaznaczyć, że bardzo przypadła mi do gustu ta witryna. Pomysł jest genialny, co do wykonania mam odmienną wizję, ale jestem pewien, że należy Wam się. Z niecierpliwością wyczekuję tego co będzie dalej. Z przyjemnością dowiem się dużo więcej o tym temacie. Co do tego tekstu zgadzam się całkowicie, w moim przypadku wszystko się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge