Co to jest samotność?

samotna2„Samotność to taka straszna trwoga” – śpiewał nieżyjący już wokalista zespołu „Dżem” Rysiek Riedel. Ten wpis chce poświęcić właśnie temu tematowi. Samotność może nam bardzo łatwo odebrać radość z życia. Sama myśl o niej wywołuje u mnie niemiły ucisk w żołądku. Moje doświadczenia z nią były bardzo nieprzyjemne. Jak zachowuje się bowiem przeciętny człowiek w zderzeniu z tym stanem? Zazwyczaj uciekamy, gdzieś indziej, gdzieś gdzie uważamy, że poczujemy się lepiej. Niestety udając się w tłum, nie zawsze znajdujemy to po co się tam udaliśmy. Istnieje bowiem coś takiego jak samotność w tłumie. Drugim etapem jest często wyszukiwanie sobie zajęcia, które pozwoli nam zapomnieć o naszej samotności.

Skąd tak duży strach przed samotnością? Co w niej takiego złego? Możemy się jej dokładniej przyjrzeć, rozkładając ją na czynniki pierwsze. Dla każdego z nas będzie to wyglądało  inaczej. Będąc młodym brakuje nam kogoś, kto nas zrozumie, kogoś z kim możemy wyjść i dobrze się bawić, śmiać się. Kiedy jednak jesteśmy starzy, zaczynamy bać się o to, że nasze ciało odmówi posłuszeństwa, a my nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Ale myślę, że i młodszym, i starszym ludziom doskwiera podobny smutek – nie ma nikogo, kto chciałby być blisko dla nas samych. Bo chęć zaistnienia w czyimś sercu jako ktoś ważny jest taka sama w każdym wieku.

To co czujemy zależy tez od naszego życiowego doświadczenia. Jeśli będąc dzieckiem, byliśmy cały czas kontrolowani i pozbawieni autonomii, całkiem możliwe, że mając taką możliwość, szybko odseparujemy się od innych, uważając, że tylko tak zyskamy pełną wolność. Ale jak ze wszystkimi problemami, tak jest też i z tym – nosimy je w sobie.

Często jest też tak, że będąc samym, czujemy się samotni, źle, jednak będąc w towarzystwie, czujemy, że się dusimy. Wydaje się nam, że jesteśmy jakoś ograniczeni, brak nam przestrzeni do życia a jednocześnie nie cieszy nas kontakt z innymi. Jednak gdzieś głęboko w sercu czujemy tęsknotę za kimś kto pozbawi nas tego okropnego uczucia samotności.

2 Replies to “Co to jest samotność?

  1. Na wstępie pragnę stanowczo zaznaczyć, że bardzo przypadła mi do gustu ta strona. Pomysł jest doskonały, co do wykonania mam pewien dystans, ale jestem pewien, że zasługujecie na wielkiego plusa. Z zaciekawieniem wyczekuję tego co będzie dalej. Chętnie dowiem się więcej o tej dyscyplinie. Co do wpisu zgadzam się całkowicie, w mojej osobie absolutnie wszystko się zgadza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge