Co wywołuje kiłę?

mężczyzna trzymający białą kartkę

Kiła to choroba zakaźna, która przenoszona jest głównie drogą płciową. Wywoływana jest przez przez bakterię Treponema pallidum (krętek blady). Kiła w organizmie człowieka przebiegać może w sposób utajony, ulec samowyleczeniu, bądź też doprowadzić do poważnych zmian narządowych.

Droga do zakażenia

Ludzki organizm może zostać zakażony krętkiem bladym poprzez:

  • uszkodzoną błonę śluzową;
  • uszkodzona skórę;
  • bezpośrednio przez krwiobieg – matka może zarazić w ten sposób nienarodzone dziecko.

Objawy zakażenia

Objawy kiły mogą występować w różnej postaci. Uzależnione jest to od etapu przebiegu choroby. Do najczęściej występujących objawów, które z reguły pojawiają się po około trzech tygodniach od chwili infekcji, zaliczyć można:

  • niebolesne owrzodzenia na narządach płciowych lub śluzówkach jamy ustnej;
  • powiększone węzły chłonne w okolicy owrzodzenia;
  • wysypkę plamistą na kończynach, tułowiu, twarzy;
  • wysypkę grudkowo-złuszczającą bądź grudkowo-plamistą na dłoniach i podeszwach stóp;
  • pojawiające się miejscowe łysienia brody lub głowy;
  • bóle głowy;
  • sztywność karku;
  • pogorszenie wzroku.

Przebieg choroby

Wyróżniamy dwa okresy przebiegu kiły: kiłę wczesną oraz kiłę późną.

Pierwszy okres trwa od momentu zakażenia do dwóch lat, a jego głównym objawem jest owrzodzenie.

Drugi okres liczony jest od drugiego roku po zakażeniu, do nawet kilku lat i dzieli się na kiłę objawową późną, a także kiłę utajoną późną. Kiła objawowa późna występuje zwykle u osób, które nigdy wcześniej nie były leczone. Współcześnie są to niezwykle sporadyczne przypadki.

Rozpoznanie

Bardzo istotną kwestią, w identyfikacji kiły, jest pozyskanie informacji o tym, w jakim czasie po zakończonym kontakcie płciowym, pojawiły się dodatnie odczyny serologiczne. Chodzi tu o reakcje polegające na łączeniu się antygenów i przeciwciał.

Mykologia – badania

Badania mykologiczne są grupą badań mikrobiologicznych, które wykonywane są między innymi w kierunku identyfikacji chorób wenerycznych, w tym także kiły. Warto zatem zwrócić na nie uwagę w momencie podejrzenia zakażenia krętkiem bladym. W niektórych, wysoce wyspecjalizowanych klinikach, wyniki tych badań udostępniane są w niewielkim odstępie czasu od momentu pobrania próbki.

Przewlekła choroba zakaźna

Nieleczona kiła doprowadzić może do nieodwracalnych uszkodzeń organów wewnętrznych. Część pacjentów, mimo kilkuletniego nawet trwania choroby, może nie mieć żadnych widocznych objawów. Po kilkunastu latach od czasu zakażenia pojawić się mogą symptomy kiły późnej, które najczęściej uderzają w układ nerwowy i układ krążenia. Pacjent bez objawów powinien skorzystać z wizyty u wenerologa. Warto też zwrócić uwagę na mykologię – jest to dział biologii zajmujący się badaniem grzybów – w celu dokonanie odpowiednich badań, poprzez oddanie próbki oraz późniejszą weryfikacje istnienia grzyba lub bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.