Czym jest stres?

adrenalinaMożliwe, że miałeś w swoim życiu sytuację stresową podczas której mięśnie Twojego ciała zaczęły się same napinać. Można wtedy poczuć, że ręce i nogi robią się zimne mimo ogólnego odczucia uderzeń gorąca. Serce zaczyna przyśpieszać, a w głowie gonitwa myśli, często krążących wokół możliwych scenariuszy grożących nam niebezpieczeństw.

 

Opis ten pasuje do większości ludzi będących w stresie jednak nie oznacza to, że u Ciebie będzie to wyglądało nieco inaczej. Najważniejsze jest jednak to aby zdać sobie sprawę, że jest to normalne. Jest to zwykła strategia naszego organizmu na zagrożenie. Została ona wypracowana przez miliony lat ewolucji.

 

Wszystko zaczęło się od teorii ewolucji Darwina, który to stwierdził, że przetrwały najbardziej dostosowane organizmy przekazując następnym pokoleniom swoje cechy. Tym sposobem przekazywana została zdolność do szybkiej reakcji na zagrożenie jakim była głównie dzika zwierzyna.

 

Szybkie odpływanie krwi z tkanek zewnętrznych do mięśni pozwalała na lepsze ich dotlenienie i przez to większą sprawność. Dzięki hormonom stresu jak adrenalina myśli przyśpieszają jednak wyłącza się twórcze myślenie. Ważniejsze jest bowiem szybkie zidentyfikowanie zagrożeń np tygrysa, niż to jakiego on jest koloru i czy to jest ten sam, który krążył wokół osady od tygodnia.

 

Wszystkie te umiejętności były potrzebne miliony lat temu. Dziś jesteśmy narażeni na inny rodzaj stresu i nie są one potrzebne. Wręcz przeciwnie, szkodzą nam w podejmowaniu właściwych decyzji i zmniejszają komfort i jakość naszego życia.

 

Zachęcam do opisania Waszych doświadczeń w komentarzach. W następnym wpisie będziecie mogli znaleźć informację na temat tego jak stres wpływa na nasze funkcjonowanie obecnie.

2 Replies to “Czym jest stres?

  1. W moim przypadku stres często był motywatorem do działania. Dzięki niemu zaczynałem pracę i kończyłem ją. Także ma on pozytywne aspekty 😉 Pod warunkiem, że wie się co robić. Bo gdy miałem podjąć decyzję w stresie to strach mnie paraliżował. Ale za to gdy wiedziałem co robić, to stres stawał się bodźcem do działania.
    Libetias ostatnio opublikował…Stres – dlaczego warto nad nim pracować?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.