Dziennik myśli

diary2W poprzednim wpisie podałem powody, dla których dokumentacja myśli jest ważna w zwalczaniu NAT-ów oraz zmianie rdzennych przekonań. W dzisiejszym wpisie pokażę, jak taką dokumentację prowadzić.

Większą część dziennika myśli zajmują puste kartki podzielone na 7 kolumn:

Pierwsza kolumna- SYTUACJA:

W tej części zapisuj, co działo się dookoła Ciebie w momencie stresu. Pozwoli to zauważyć, co wyzwala te emocje oraz kontekst negatywnych emocji. Zapisz, kto Ci towarzyszył, co robiliście, miejsce oraz inne wskazówki, które mogą być ważne.

Druga kolumna-UCZUCIA:

Doświadczane emocje opisz bardzo dokładnie, na ile jesteś w stanie. Staraj się być jak najbardziej precyzyjny. Zamiast po prostu ,,smutny” postaraj się znaleźć bardziej szczegółowe przymiotniki opisujące Twój stan, na przykład: ,,samotny”, ,,rozżalony”, ,,zawiedziony”. Oceń także ich intensywność, w skali procentowej lub w skali 1-10.

Trzecia kolumna-MYŚLI AUTOMATYCZNE:

Zapisuj atakujące Cię w momencie spadku nastroju NAT-y. Kiedy zapiszesz już dużą ilość, znajdź te, które sprawiają że czujesz się najgorzej.

Czwarta kolumna-ROZPATRZENIE:

Rozpatrz swoje negatywne myśli poprzez zapisanie powodów, dla których wydają się one prawdziwe. Mogą to być doświadczenia lub argumenty wzmagające ich wiarygodność.

Piąta kolumna-PRZECIW:

W tej rubryce możesz wykorzystać umiejętność rozpoznawania błędów opisanych w poprzednich wpisach. Zanotuj dane zaprzeczające negatywnemu przekonaniu, doświadczenia lub informacje dowodzące, że ten NAT jest nieprawdziwy.

Szósta kolumna-MYŚL ALTERNATYWNA:

Spróbuj zapisać tutaj obiektywny i racjonalny pogląd na sytuację, który uwzględnia wszystkie fakty. Pamiętaj, ze musi być wiarygodny, gdyż w innym wypadku nie zadziała.

Siódma kolumna-OSZACOWANIE EMOCJI:

Ponownie oszacuj emocje zapisane w kolumnie drugiej. Zobacz, czy alternatywna myśl wywarła wpływ na Twój nastrój i czy emocje opadły w jakimś stopniu. Jeśli tak- jesteś na dobrej drodze do celu!

 

 

4 Replies to “Dziennik myśli

  1. Myślę, że każdy powinien pracować nad coraz lepszym rozumieniem swoich emocji. Z doświadczenia wiem, że nie jest to prosta sprawa. Wytrwałości 🙂

  2. Każdy z nas powinien popracować nie tylko na coraz lepszym rozumieniem swoich emocji ale także nad panowaniem nad nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge