Filtrowanie i wyolbrzymianie

sadness_by_cutetaeminnie-d641ak7Dzisiaj zajmiemy się kolejnym z błędów w myśleniu. Czy kiedykolwiek czułeś się jakby świat walił Ci się na głowę z powodu drobnej pomyłki? Jak gdyby sprawdziły się wszystkie najgorsze obawy?

Organizując przyjęcie urodzinowe przyjaciela, Ania z przerażeniem dowiedziała się, że firma cateringowa pomyliła zamówienia. Czuje złość i smutek, uważa że nie jest wystarczająco dobra aby poradzić sobie z organizacją imprezy. Solenizant próbuje pocieszyć Anię i obrócić tę sytuację w żart, jednak ona jest przekonana że zepsuła tak ważny dzień w życiu swojego przyjaciela.

Takie zachowanie jest książkowym przykładem filtrowania i wyolbrzymiania. Filtrowanie występuje w przypadku kiedy pomijasz wiarygodne informacje które nie pasują do własnych uprzednich założeń. Bazując na powyższym przykładzie, Ania tłumaczy sobie, że przyjaciel pociesza ją z altruistycznych powodów.

Przypisywanie zbytniego znaczenia zdarzeniom pasującym do Twoich poglądów oraz przekonań nazywamy wyolbrzymianiem. Ania wyolbrzymia znaczenie pomyłki oraz reakcji przyjaciela. Dla wszystkich obojętne jest, jakie przekąski zostaną podane. Dziewczyna również zakłada, że ten dzień musi być ,,idealny” więc jej pomyłka jest katastrofalna.

Aby nie dopuścić do takich błędów w myśleniu należy wziąć pod uwagę wszystkie fakty, spróbować wyobrazić sobie przeciwieństwo tego, co wydaje się być prawdą w Twoich oczach oraz zastanowić się jak zareagowałyby w tej sytuacji inne osoby.

2 Replies to “Filtrowanie i wyolbrzymianie

  1. Super artykuł i strona. Na pewno BĘDĘ regularnie tutaj zaglądać, pozdrawiam innych odwiedzających stronę, Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge