Freud się mylił

W latach 60 XXw. Aaron Temkin Beck był uznanym psychoterapeutą, usiłującym leczyć pacjentów freudowską psychoanalizą. Wywoływało to w nim sporą flustrację, ponieważ skupiał się na wyrażaniu stłumionych emocji z przeszłości, jednak zauważył, że źródłem problemów jego pacjentów jest raczej to, jakie myśli i co wmawiali sobie obecnie.

Wszystko zaczęło się, kiedy jeden z jego pacjentów przyznał się, że ma myśli lękowe związane z samymi sesjami terapeutycznymi. Uważał on, że jest złym pacjentem, a Beck będzie z niego niezadowolony. Twierdził on też,  że marnuje czas, a dr będzie chciał w końcu zrezygnować z sesji terapeutycznych. Beck stwierdził, że to właśnie te myśli są przyczyną nieprzyjemnych emocji. Stwierdził też, że warto „włączyć nadajnik”, aby dać pacjentowi i sobie możliwość wglądu w wewnętrzny monolog, myśli, które pojawiały się w głowie pacjenta, gdy ten czuł przygnębienie, lęk lub niepewność.

Beck doszedł do wniosku, że skoro problemy emocjonalne mają związek z typowym stylem myślenia, to wdrożenie odpowiedniejszych nawyków mogło by pomóc w usuwaniu tych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge