Fuzja myśli i uczuć

Own-Your-Thoughts,,Zostałem sprowokowany” często w trakcie kłótni słychać tą skargę. Jedna ze stron czuje się w takim momencie zestresowana zachowaniem drugiej osoby, ponieważ uważa, że przeciwnik świadomie próbuje wywołać w niej określoną reakcję. Tak na prawdę dzieje się to dlatego, że pokrzywdzony nie jest w stanie racjonalnie ocenić swojej sytuacji ze względu na stopień irytacji.

Rozumowanie emocjonalne

Negatywne emocje zazwyczaj są wywołane przez negatywne myśli. Jednak to, co odczuwamy może również naprowadzić na pewien tok myślenia. ,,Dowodami” na to, że negatywne uczucia są prawdziwe mogą być silne emocje.

Rozumowanie emocjonalne jest kolejnym z błędów i nie jest korzystne w sytuacjach kiedy ustalamy fakty. Uczucia często przeszkadzają nam w jasnej ocenie sytuacji i zaburzają osąd.

Kiedy czujesz się winny, myślisz, ze na pewno zrobiłeś coś złego. Bojąc się masz w głowie myśl, że za chwilę wydarzy się coś złego.

Emocje potrafią błędnie kierować nas w przypadku kiedy chcemy dojść do prawdy, dobrze jest więc odstawić uczucia na dalszy plan i skupić się na dowodach. Można również postawić się w sytuacji innej osoby i rozważyć co ona zrobiłaby w danej sytuacji.

One Reply to “Fuzja myśli i uczuć”

  1. Chyba każdy z nas czasem nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Dlatego zgadzam się z autorem, że w silnych stanach emocjonalnych nie da się podjąć ważnych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge