Generalizowanie

superthumbPrzegrywając w karty myślisz, że jak zwykle nic Ci się nie udaje? Kiedy współpracownik nie zaprosi Cię na grilla, uważasz, że nikt Cię nie lubi? Oglądając w wiadomościach napaść na młodego chłopaka stwierdzasz, że już nigdzie nie można być bezpiecznym?
Jeśli powyższe stwierdzenia opisują Ciebie, to znaczy, że masz skłonności do generalizowania. Bazując na jednym złym doświadczeniu lub nieprzyjemnej informacjo wysuwasz uniwersalne wnioski.

Generalizowanie

jest to kolejny z błędów w myśleniu. Tego typu osobom nie potrzeba wielu dowodów, aby tworzyły w swojej głowie pesymistyczne schematy na temat funkcjonowania świata.  Zastanów się jak często używasz pojęć absolutnych, takich jak nikt, nigdy, zawsze, każdy itd. Osoby podatne na generalizowanie łatwo rozpoznać właśnie po języku.

Generalizowanie cechuje się zamykaniem się na wszystkie fakty sprzeczne z często nielogicznymi przekonaniami kreowanymi przez sposób myślenia. Równocześnie stajemy się bardzo podatni na nowe informacje które potwierdzają wykreowane reguły.

Jeśli masz chociaż jedną bliską osobę, to znaczy że jednak ktoś Cię lubi. Spróbuj przypomnieć sobie sytuację kiedy spacerowałeś wieczorem i czułeś się bezpiecznie. Błędny sposób myślenia sprawi, że ciężko jest przypomnieć sobie pozytywne sytuacje które są wyjątkami od własnych reguł.

Tego typu myślenie niesie za sobą ryzyko, że negatywne myśli zaczną się urzeczywistniać. Wierząc, że jesteś nielubiany przestanie Ci zależeć na poprawianiu relacji z otaczającymi Cię ludźmi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge