Ile zarabia psycholog sądowy?

młotek sędziego

Psychologia jako kierunek studiów zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. To, że w przyszłych latach nie zabraknie nam grona specjalistów, wiemy, a co z zawodami, które są niszowe, jak na przykład praca psychologa sądowego?

Psychologia sądowa

Psychologia sądowa jest działem psychologii, która funkcjonuje w oparciu o współpracę z wymiarem sprawiedliwości, prowadząc ekspertyzy i wydając opinie. Psychologia jest używana nie tylko w sądzie na ławie przysięgłych, ale również w pracy policyjnej, resocjalizacyjnej i sądowej.

Czym zajmuje się psychologia sądowa

Psychologia sądowa zajmuje się analizowaniem zjawisk patologii społecznej, przestępstw, zaburzeniami w zachowaniu osób, szeroko pojętymi problemiami w instytucjach więziennych, wyjaśnianiem problemów psychologicznych oraz profilowaniem przestępstw.

Jak zostać psychologiem sądowym

Aby zostać psychologiem sądowy, czeka nas rekturacja na studia o profilowanym kierunku psychologii sądowej. Ścieżka kariery jest o tyle trudniejsza, że wymagana jest nie tylko znajomość zagadnień związanych z psychoterapią, lecz dodatkowo potrzebna jest znajomość pojęć prawnych.

Podstawy prawne bycia psychologiem sądowym

Aby uzyskać możliwość pracowania jako psycholog sądowy należy ukończyć 5-letnie, jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia oraz po odbyciu zawodowego stażu.

jak dobrze prowadzić psychoterapię

Gdzie się kształcić?

Wśród najlepszych uczelni z tym kierunkiem znajduje się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet A.Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Gdański. Tak, jak jest to w przypadku pozostałych kierunków, studentów obejmuje podstawowy program nauczania oraz dodatkowe przedmioty wybierane w ramach specjalizacji.

Praca psychologa sądowego

Świeżo upieczeni absolwenci psychologii sądowej mogą szukać pracy w placówkach sądowych, we więzieniach, organach służb sądowych, agencjach i organizacjach przeprowadzających diagnozy sądowe oraz na uczelniach i szkołach medycznych.

Zarobki psychologa sądowego

Zarobki oscylują na początku około trzech tysięcy złotych. Zwiększają się po uzyskaniu doświadczenia oraz wyższego tytułu naukowego. Pensja psychologa sądowego zależy również od regionu, w którym mieszka. Średnie wynagrodzenie dla psychologa sądowego waha się między 2600 zł fo 3 847 zł brutto.

One Reply to “Ile zarabia psycholog sądowy?”

  1. Ja wybieram się na psychologię, bo marzyłam o tym od dawna. Ale na pewno to nie zarobki są moją główną motywacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.