Jak pokonać nieśmiałość

Sama nieśmiałość składa się z kilku elementów. Najczęściej spotykanym problemem jest brak umiejętności komunikowania się z drugą osobą. Ktoś kto jest nieśmiały często obawia się odezwać w towarzystwie innych. Zastanawia się co powinien powiedzieć w danej sytuacji. W rezultacie unikają one kontaktów innymi ludźmi, co wpływa bardzo negatywnie na jakość ich życia. Z tego powodu chce napisać kilka, mam nadzieję, przydatnych słów na temat komunikowania się z innymi ludźmi przez nieśmiałych.

Dla osób nieśmiałych cisza jest czymś przerażającym. Toważyszy im często bezpodstawny strach przed brakiem tematu do rozmowy, uważają, że jest to dla nich całkowitą kompromitacją.  Tego typu myślenie kryje się w sobie poważny błąd logiczny. Warto zastanowić się, czy cisza jest spowodowana tylko przez nas? Oczywiście że nie, wina, jeśli tak można to nazwać, leży po obu stronach. Odpowiedzialność za ciszę ponoszą bowiem obie strony konwersacji.

Tymczasem osoba nieśmiała w takiej sytuacji winę zwala na siebie i swoją nieśmiałość. Gdyby spotkała Was taka sytuacja, zachęcam do zastanowienia się nad drugą osobą. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego ona milczy?”.  Możliwe, że ta osoba nie ma nic ciekawego do powiedzenia, wtedy nie ma tutaj Twojej winy, a na pewno nie jest to skutek Twojej nieśmiałości. Jeżeli pomyślicie w taki sposób, to od razu lżej wam zrobi się na duszy.

Będąc nieśmiałym, często zastanawiasz się co by było, gdbyś nie był w stanie podczymać konwersacji. Boisz się, że nie masz na tyle informacji i masz rację o tyle, że będąc osobami nieśmiałymi spędzamy mało czasu wśród ludzi, co znacznie zmniejsza ilość informacji, którymi możemy dzielić się z innymi. Jest to swego rodzaju zamknięte koło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge