Jak rozpoznać depresję?

Wielu z nas, w jakimkolwiek momencie życia może spotkać się z tą chorobą. Czasami nie ma szczególnego powodu dla zmniejszenia nastroju lub po prostu smutku – depresja może być wywołana okolicznościami zewnętrznymi, ale nie musi. Choroba ta może zaatakować też wtedy, gdy życie przebiega całkiem zwyczajnie.

Jak rozpoznać depresję?

Depresja jest czymś innym niż przejściowe zmniejszenie nastroju. Choroba ta może trwać tygodniami lub miesiącami, przy czym jej wszystkim znane objawy – takie jak smutek i brak energii – towarzyszą innym objawom: Kłopoty z myśleniem, skupieniem swojej uwagi i podejmowaniem nawet łatwych decyzji, brak optymizmu. Brak umiejętności do opisywania myśli i emocji. Skoki apetytu, nadzwyczaj szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze. Problemy ze snem, polegające na przykład na zbyt wczesnym wstawaniu lub zbyt dużej potrzebie snu. Spowolnienie naszych reakcji fizycznych i/lub słownych. Długo utrzymujące się poczucie winy lub braku poczucia wartości własnej osoby. Poczucie ciągłego zmęczenia, lub braku energii. Myśl o samobójstwie.

Często trudne jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Wielu z nas często w ciągu swojego życia czuje przygnębienie, smutek czy chandrę, nie jest to jednak jednoznaczne z depresją. W naszym otoczeniu jest bardzo wiele osób, które są nieświadome, że niezrozumiały stan w jakim są np. irytacja, nerwowość, bezsenność, przygnębienie, apatia – nie jest spowodowane zbyt dużą ilością pracy, przesileniem wiosennym, brakiem urlopu, tylko jest to właśnie depresja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.