Kiedy pediatra powinien przyjechać do dziecka?

Pediatra z dzieckiem

Niekiedy stan dziecka uniemożliwia przyjazd z nim do przychodni. Wtedy ratunkiem mogą być wizyty domowe pediatry. Zazwyczaj takie przypadki zdarzają się u dzieci najmłodszych, ale nie wyklucza się tego nawet u kilkulatków.

Kiedy wizyta domowa

Nigdy nie powinniśmy lekceważyć objawów chorobowych u dziecka. Wysoka gorączka, wymioty mogą doprowadzić do bardzo odwodnienia, zatrzymania pracy nerek, a nawet do śmierci. Dlatego zawsze trzeba, w takich przypadkach, dbać o pojenie dziecka, nawet drobnymi łyczkami. Poza tym jeśli ochłodzenie ciała, ani po podaniu odpowiedniej dla dziecka, dawki leku nie ma poprawy, wtedy należy zadecydować o umówieniu na wizytę domową pediatry i to w ten sam dzień.

Małe dziecko

Szczególnie uważni powinniśmy być w przypadku małych dzieci. U nich choroba potrafi się bardzo szybko rozwijać i często taka wizyta i postawiona odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pozwala na szybsze wyjście z choroby.

Natychmiastowa wizyta

Wizyta w ten sam dzień powinna być wykonana jeśli jest to nagłe zachorowanie. Często dochodzi do sytuacji, że pacjentów jest więcej niż lekarz da radę fizycznie przyjąć, można to zaobserwować w stolicy czy innych dużych miastach. Wizyty domowe w Warszawie, szczególnie w okresie największej zachorowalności, są niekiedy trudne do zrealizowania, a już tym bardziej w ten sam dzień.

Kiedy przysługuje wizyta

Zgodnie z rozporządzeniem wizyta domowa pediatry przysługuje w przypadku nagłego zachorowania czy pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie mamy możliwości zgłosić się z dzieckiem w miejscu udzielania świadczeń przez lekarza.

Wizyta domowa czy pogotowie

W przypadku gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie życia wzywamy pogotowie. Dotyczy to sytuacji takich jak zachłyśnięcie, utrata przytomności, drgawki czy różne urazy. Wtedy nie wahajmy się zadzwonić po pogotowie.

Okres wolny od pracy

Choroby nie da się zaplanować i niestety, ale zdarza się, że objawy pojawią się nagle w niedzielę wieczorem czy w sobotnie popołudnie. Powinniśmy wiedzieć, że lekarz ma obowiązek względem swoich pacjentów aby podać im numer kontaktowy, pod którym mogą w razie nagłych przypadków otrzymać poradę.

Jakkolwiek znamy sytuacje naszej służby zdrowia i zdajemy sobie sprawę, że pediatra to też człowiek, który ma swoje życie, kłopoty zmartwienia i radości. Dlatego nie panikujmy z byle powodu i nie nadużywajmy naszych praw, ale starajmy się jak najbardziej racjonalnie podchodzić do tematu. Jednak nigdy nie dajmy się lekceważyć. Jeśli dziecko wyraźnie potrzebuje natychmiastowej pomocy, a lekarz nam jej odmawia, szukajmy kontaktu w innej przychodni czy nawet dzwoniąc na pogotowie. Życie dziecka jest zawsze najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.