Konflikt przekonań

false-beliefsW trosce o ochronę swoich wewnętrznych modeli świata ludzie uciekają się do taktyki opisanej w poprzednim wpisie. Nasze rdzenne przekonania najczęściej nie dopuszczają do naszej świadomości elementów sprzecznych z naszymi założeniami.

Ciekawym przykładem obrazującym konflikt wewnętrzny wywołany starciem sprzecznych poglądów jest postać inspektora Javerta z ,,Nędzników” Victora Hugo. Bezinteresowność i szlachetnie zachowanie osoby z etykietą kryminalisty i złoczyńcy doprowadziła do jego samobójstwa, gdyż nie mógł poradzić sobie z emocjami które towarzyszyły temu zjawisku.

Ludzie mają tendencję do podświadomego szukania doświadczeń, które pomogą im wzmocnić oraz usprawiedliwić niektóre przekonania. To właśnie dlatego osoby z niskim poczuciem własnej wartości pozwalają na złe traktowanie przez drugiego człowieka, gdyż to potwierdza ich przekonanie, że nie są nic warci.

Złe myślenie o sobie sprawia, że popadamy w niezdrowe relacje, ponieważ doświadczanie ciepłych uczuć ze strony innych ludzi równałoby się z podważeniem naszych przekonań. Tego typu zachowania nas unieszczęśliwiają, mimo to obstajemy przy tym, gdyż takie nawyki pomagają nam poczuć odrobinę kontroli.

One Reply to “Konflikt przekonań”

  1. Każdy ma swoje własne przekonania i nie tak łatwo je zmienić. Myślę, że nie warto nawet tego robić, bo przyznamy drugiej osobie , że zmieniliśmy zdanie tylko po to, aby dała nam spokój. W środku nadal będziemy wiedzieć swoje. Swoich przekonań nikt nie pozbywa się w 100% .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge