Konflikt przekonań

false-beliefsW trosce o ochronę swoich wewnętrznych modeli świata ludzie uciekają się do taktyki opisanej w poprzednim wpisie. Nasze rdzenne przekonania najczęściej nie dopuszczają do naszej świadomości elementów sprzecznych z naszymi założeniami.

Ciekawym przykładem obrazującym konflikt wewnętrzny wywołany starciem sprzecznych poglądów jest postać inspektora Javerta z ,,Nędzników” Victora Hugo. Bezinteresowność i szlachetnie zachowanie osoby z etykietą kryminalisty i złoczyńcy doprowadziła do jego samobójstwa, gdyż nie mógł poradzić sobie z emocjami które towarzyszyły temu zjawisku.

Ludzie mają tendencję do podświadomego szukania doświadczeń, które pomogą im wzmocnić oraz usprawiedliwić niektóre przekonania. To właśnie dlatego osoby z niskim poczuciem własnej wartości pozwalają na złe traktowanie przez drugiego człowieka, gdyż to potwierdza ich przekonanie, że nie są nic warci.

Złe myślenie o sobie sprawia, że popadamy w niezdrowe relacje, ponieważ doświadczanie ciepłych uczuć ze strony innych ludzi równałoby się z podważeniem naszych przekonań. Tego typu zachowania nas unieszczęśliwiają, mimo to obstajemy przy tym, gdyż takie nawyki pomagają nam poczuć odrobinę kontroli.

Oddaj swój głos
[Total: 1 Average: 5]

One Reply to “Konflikt przekonań”

  1. Każdy ma swoje własne przekonania i nie tak łatwo je zmienić. Myślę, że nie warto nawet tego robić, bo przyznamy drugiej osobie , że zmieniliśmy zdanie tylko po to, aby dała nam spokój. W środku nadal będziemy wiedzieć swoje. Swoich przekonań nikt nie pozbywa się w 100% .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge