Manipulacja placebo

Efekt placebo

Niektórzy ludzie są podatni na działanie inklinacji. Leczenie za pomocą sugestii odnosi nawet dziś duże sukcesy. W historii był to sposób wielokrotnie stosowany, często metody były wręcz drastyczne i ci co przeżyli twierdzili, że dolegliwości przeszły im zupełnie. Ciekawe czy to był faktycznie efekt placebo czy obawa przed powrotną terapią?

Co to jest placebo?

Efekt placebo to określenie, które jest odnoszone do poprawy zdrowia osoby, która wierzy w daną terapię. Piguła placebo ma czasem nawet silniejsze działanie niż np. morfina – najmocniejszy lek przeciwbólowy. Niekiedy dochodzi do uzależnień od specyficznego środka, który usuwa niepożądane dolegliwości. Badania pokazują jednoznacznie, że 35 % społeczeństwa po poddaniu się terapii czy zażyciu leku nieaktywnego czuje poprawę.

Czym jest placebo?

Co ciekawe nie tylko konkretne specyfiki wywołują ten efekt. Dotyczy to w różnym stopniu innych terapii. Często u osoby z zaburzeniami psychicznymi widać poprawę po zastosowaniu terapii, która ma za zadanie poprawić stan jej zdrowia. Głównie oddziałują tutaj czynniki takie jak oczekiwanie na dane leczenie, następnie kontakt z terapeutą, okazywanie troski, uczucia. Również nie bez znaczenia jest też fakt ugruntowania poprawy kondycji poprzez perswazję i sugestię o poprawie stanu zdrowia.

Placebo w przeszłości

Historia zna takie recepty na różne dolegliwości jak ‘krew jaszczurki’. Rytuały i obrzędy przy chorych stanowiły również otoczkę pozwalającą na umocnienie wiary w pozytywne efekty leczenia. Niestety efekt ten miał także swoje złe strony. Skuteczność kuracji placebo była podstawą do akceptowania, często bardzo szkodliwych zabiegów. Znane są przypadki, szczególnie w Europie, gdzie dyplomowani lekarze doprowadzali do śmierci pacjentów przez wielokrotne upuszczanie krwi, stosowanie wstrząsów czy inne terapie szokowe. Nie byłyby one w użyciu, gdyby nie wspomniany efekt.

Wpływ placebo został wprowadzony w medycynie jako rekcja pozytywna na podanie leku nieaktywnego. Nie należy przeceniać tego rodzaju terapii, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach może ona bardzo pomóc pacjentom w podniesieniu jakości życia. Jest to wykorzystywane szczególnie w terapiach psychologicznych.

Źródła:

3 Replies to “Manipulacja placebo

  1. To zależy. Jak uwierzysz w działanie jakiegoś specyfiku neutralnego dla Ciebie to może Ci pomóc. Chociaż faktycznie zdarzają się wyjątki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.