Metapoznanie

4324c35e155d62c0076798fb1eeb5623Źródłem przekonań bywają zwykle przeżyte doświadczenia, które nauczyły Cię myśleć w taki a nie inny sposób. Podczas analizy negatywnej myśli spróbuj określić wydarzenie, które wpłynęło na takie postrzeganie danej sytuacji.

Możliwe, że negatywne przekonanie zostało zakorzenione w Tobie z winy najbliższych. Czy podczas analizy przekonania potrafisz ocenić, kogo masz na myśli lub kto pierwszy je przedstawił? A może jest to doświadczenie z dzieciństwa? W takim wypadku należy zweryfikować je, czy nadal jest aktualne. Wzorce i przeżycia z dziecięcych lat mają wpływ na kształtowanie rdzennych przekonań na swój temat.

Metapoznanie

Analizowanie własnego procesu myślenia, które psychologowie nazywają metapoznaniem, sprawia że robisz krok w tył. Jest to bardzo pomocne, gdyż w niektórych wypadkach spojrzenie z dalszej perspektywy sprawia, że negatywne myśli tracą swoją siłę.

Terapia poznawczo-behawioralna zaleca, aby myśleć o problemach w sposób pozytywny, zamiast odsuwać je od siebie lub negować. Można także zastanowić się nad tym, w jaki sposób będą wyglądać różne sprawy kiedy problem zostanie rozwiązany.

3 Replies to “Metapoznanie

  1. Czy takie przyglądanie się swojemu myśleniu nie niesie ze sobą pewnego niebezpieczeństwa? Uważam, że można się zatracić w takim rozmyślaniu.

  2. dystans do swoich złych doświadczeń, wyciszenie może joga, masaż powinny pomóc w pozytywnym odbiorze tego co na początku widzimy jako problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge