Nieelastyczne myślenie

greyscale_by_nautishko-d333fgcNiektórzy ludzie są przekonani, że cały świat jest albo czarny, albo biały. Nie ma żadnego ,,pomiędzy”. Jeśli coś nie jest dobre, znaczy, że jest złe, jeżeli ktoś nie mówi prawdy-kłamie. Jest to pewnego rodzaju dychotomia, która często tworzy problemy psychologiczne.

Gdyby ustawić obok siebie dziesięć osób o różnym wzroście, w jaki sposób zweryfikować, którzy będą wysocy a którzy niscy? Osoby z myśleniem spolaryzowanym polegają na prostym wyciąganiu wniosków, jeśli ktoś nie jest wysoki, to znaczy, że jest niski. Kategoria wzrostu jest bardziej postrzegana jako osąd społeczny niż obiektywny fakt.

Nieelastyczne myślenie niesie za sobą dużo niepotrzebnych emocji, poprzez silne osądy moralne które się z nim wiążą. Osoby takie nie akceptują różnicy poglądów, gdyż dla nich istnieje tylko jedna racja, oraz próbują narzucić swój system postrzegania innym. Bywa to również źródłem skrajności poglądowych takich jak seksizm, fanatyzm, rasizm itd.

Ważne jest dopuszczenie do siebie faktu, że każdy doświadcza tej samej sytuacji na swój sposób. Należy być elastycznym i wyrozumiałym dla poglądów innych ludzi ale też nie odrzucania własnych przekonań. Takie podejście wpływa owocnie na zdrowie psychiczne człowieka.

Przydatne wskazówki:

Ogranicz użycie słów: muszę, powinienem, nie wolno itd. Twoje poglądy i wartości są kwestią osobistych wyborów a nie przymusem, któremu podlegasz.

Istnieje wielowymiarowa skala dla mnóstwa pojęć, świat nie jest tylko czarny i biały, ma mnóstwo odcieni szarości.

Wymieniaj się poglądami z innymi osobami, postaraj się znaleźć elementy wspólne.

One Reply to “Nieelastyczne myślenie”

  1. Jest to bardzo poważny błąd. Nie można dzielić świata na dwie kategorie takie jak dobrzy i źli. Jest wielu ludzi pomiędzy tymi kategoriami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge