Niezaspokojone potrzeby

Tak jak obiecałem w poprzednim wpisie, napiszę dzisiaj o potrzebach. Dokładniej, niezaspokojonych potrzebach, które mogą spowodować uczucie gniewu. O pierwszej z nich już wspomniałem. Jest to potrzeba bycia wysłuchanym, ale to nie wszystko, w parze z wysłuchaniem powinno iść zrozumienie. To co może niszczyć nasze związki to brak czasu. W ciągłym zabieganiu, nie mamy czasu na rozmowę z innymi o swoich oczekiwaniach i potrzebach.

Proces ustalania stopnia odpowiedniości, trafności, celowości, czyli inaczej walidacja. Jest to kolejna potrzeba. Kiedy już rozmawiamy, okazuje się często, że brakuje nam czegoś. Jest to właśnie walidacja. Jest to moment w którym dopytujemy o co dokładnie chodzi, okazując w ten sposób swojemu partnerowi, że to, co mówi i robi jest logiczne i ma sens. Ważne jest to, nawet jeśli nie zgadza się to z naszym zdaniem. Pozwala ona na zrozumienie drugiej osoby bez jej oceniania, czy pomniejszania jej odczuć i reakcji. Dajemy tym samym prawdo drugiej osobie, do odczuć i reakcji zupełnie różnych od naszych.

O następnej potrzebie też już wspomniałem. Jest to potrzeba bezpieczeństwa. Jeśli chcemy z kimkolwiek stworzyć udany związek, ta potrzeba musi zostać zaspokojona. Jest to też najczęstszy powód problemów w związkach. Jeśli nasze oczekiwania nie są spełnione, a nasze potrzeby zaspokojone, nie odczuwamy bezpieczeństwa. Jest to pierwszy krok do odczuwania gniewu. Nasz partner przestaje być sojusznikiem, a zaczyna być wrogiem. Najczęściej wszystko to dzieje się bez udziału naszej świadomości.

One Reply to “Niezaspokojone potrzeby”

  1. Na wstępie pragnę stanowczo zaznaczyć, że bardzo wpadła mi w oko ta strona. Pomysł jest świetny, co do wykonania mam jeszcze kilka uwag, ale jestem pewien, że zasługujecie na wielkiego plusa. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy. Z przyjemnością dowiem się więcej o tym temacie. Co do tego wpisu zgadzam się w stu procentach, w mojej osobie wszystko się potwierdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge