Ogólny zespół adaptacyjny

W poprzednim wpisie udowodniłem, że ludzie żyjący w stresie rozwijają drogi nerwowe, nieodpowiednio. Zostajemy pozbawieni tego co najbardziej potrzebne dla prawidłowego uczenia się, rozumowania, oraz twórczości.

Hans Selye wspomina o czymś takim jak GAS. Jest to sytuacja w której nie zauważamy naszego stresu. Skrót GAS pochodzi od angielskich słów General Adaptive Syndrome, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza ogólny zespół adaptacyjny. Jest to bardzo skomplikowany fizjologiczny proces, pozwala on organizmowi dostosować się do uczucia stresu. Adaptacja ta uniemożliwia nam jednak jedne z ważniejszych dla nas funkcji, takich jak zdolność wyższego myślenia, oraz czegoś co nazywam twórczym umysłem.

Powyższe zjawisko może powodować daleko idące zmiany w życiu każdego z nas. Brak rozwoju sieci nerwowych u dzieci, może spowodować na przykład problemy w radzeniu sobie z własnymi finansami w przyszłości. Brak umiejętności skupienia się może przecież pozbawić nas pracy, a nawet umiejętności logicznego podejmowania decyzji.

W następnym wpisie umieszczę dowód na to, że stres ma ogromny wpływ na ryzyko zachorowań na raka. Zapraszam już za kilka dni do zaglądnięcia na mojego bloga!

One Reply to “Ogólny zespół adaptacyjny”

  1. A jak myślicie czym spowodowany jest stres w dzieciństwie?? hmm ja myślę, że teraz dzieci mają więcej czasu wolnego więcej siedzą przed „głupimi” grami czy bajkami, a co z tym idzie, oczywiście stres. Dziwne bajki przedstawiające jak sie biją, wyzwiska itp., później dzieci przenoszą to do szkoły do codziennego życia. Są bardziej nerwowe a rodzice nie mogą nic z tym zrobić. Stracili nad swoimi dziećmi kontrole. Oczywiście gdzie leży wina po stronie rodziców, za mało czasu poświęcają teraz swoim dzieciom. Najważniejsza jest dla nich kariera, pieniądze. Więc drodzy rodzice zajmijcie się swoimi dziećmi, poświeć swojemu dziecku więcej czasu bo stres w młodym wieku bardzo źle wpływa na późniejszy rozwój twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge