Po co naturze ewolucja?

Ewolucja

Z pojęciem ewolucji wiąże się praktycznie wszystko co żyje. Ogólnikowo mówiąc jest to sposób natury na przetrwanie danego gatunku. Bo trzeba wiedzieć, że swoje geny potomstwu przekazują osobniki lepiej dostosowane do panujących w środowisku warunków. Pojęcie ewolucji wg Darwina pozwało do życia nowy nurt psychologii zwany psychologią ewolucjonistyczną.

Narzędzia ewolucji

Niebagatelną rolę w ewolucji odgrywa mutacja. To dzięki niej jest możliwe lepsze dopasowanie się do warunków panujących w danym miejscu. Jednak nie każda mutacja jest korzystna, te złe prowadzą do śmierci organizmu. Za to korzystne przeżywają i są przekazywane dalej potomstwu, które zasiedla rejon o określonych warunkach. Ewolucjonizm zapoczątkowany przez Charlesa Darwina w XIX wieku dał innym dziedzinom nauki klucz do rozwiązania wielu zagadek. Skorzystała z niego oczywiście psychologia. Podchodząc do natury ludzkiej jako ciągle zmieniającego się tworu można było próbować wyodrębniać naturalne, dziedziczne i nabyte cechy. Czy pozwoli nam to zrozumieć lepiej psychikę człowieka? Kto wie?

Cel natury

Natura jednak nie miała na celu rozróżnienia tych czynników tylko przetrwanie. Dlatego ludzie mają różne charaktery i różnie reagują na takie same zdarzenia. Najlepiej mogą to potwierdzić rodzice kilkorga dzieci, każde z nich ma inny charakter od urodzenia. Kombinacja genów rodziców jest za każdym razem inna po to, aby zwiększyć szanse przeżycia. Wychowanie jest zazwyczaj takie samo, jednak różne reakcje dzieci pokazują ich predyspozycje. To, którego podejście będzie bardziej korzystne dla niego będzie miało największą szansę rozwoju. Co z tymi pozostałymi? Bo jeśli zmienią się drastycznie warunki w jakich żyje rodzina to zazwyczaj najlepiej zaczyna sobie radzić to dziecko, które do tej pory nie wyróżniało się. W taki sposób natura zabezpiecza swoje dzieci przed każdą możliwą sytuacją.

Psychologia ewolucjonistyczna stara się rozróżnić, które cechy należą do tych przekazywanych przez rodziców w kodzie DNA, a które kształtuje środowisko w jakim żyje osobnik. Na pewno nowym i dość dużym zagadnieniem dla tej gałęzi psychologii jest zjawisko masowej emigracji jaka miała miejsce w ostatnich kilku wiekach. Często  takie spotkania powodowały konflikty, które przetrwały jednostki lepiej dostosowane.

Źródła:

  • Lane H., The wild boy of Aveyron, (1976) Cembrige
  • https://www.yourgenome.org/facts/what-is-evolution

3 Replies to “Po co naturze ewolucja?

  1. Gdyby nie ewolucja to nie byłoby blond włosów czy niebieskich oczu. Też mielibyśmy jednakową odporność na choroby, a tak na szczęście nie jest.

  2. Nie oszukujmy się, dzięki ewolucji udało nam się przeżyć nie tylko przeciwności natury ale też różnego rodzaju epidemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.