Problem ze zmianą przekonań

błędne przekonaniaZ poprzedniego wpisu wiemy już jak powstaje przekonanie. Wiemy też, że często nie jest ono poparte odpowiednimi dowodami, a mimo to istnieje. Przyjrzyjmy się teraz temu jak to się dzieje. Dlaczego tak ciężko jest nam zmienić przekonania?

Odrzucanie informacji nie pasujących do naszych przekonań

W skrócie odpowiedzią na wszystkie te pytania jest odrzucenie od siebie wszystkich sprzecznych z naszym przekonaniem informacji. Następnym krokiem jest wyolbrzymienie wszystkiego co pasuje do naszej historii.

Przykładem mogą być tutaj nasze przekonania polityczne. Możemy przeczytać w gazecie o tym, że nasza ulubiona partia polityczna zorganizowała serię spotkań ze społeczeństwem. Mają one na celu zbudowania porozumienia, zdobycia informacji o potrzebach i przedstawieniu swojego podejścia do problemu.

W tej samej gazecie możemy przeczytać, że polityk należący do partii której nie lubimy przyjechał na otwarcie mostu w stolicy. Przy okazji powiedział kilka słów dotyczących dalszych planów rozbudowy miasta. Jaka może być nasza interpretacja wydarzeń?

Interpretacja wydarzeń na podstawie przekonań

Jeśli nasze przekonanie na temat ulubionego polityka jest wystarczająco silne zapewne uwierzymy, że wszystko co robi ma na celu polepszenia kontaktów ze społeczeństwem. Jego motywacją było zapewne zdobycie informacji o problemach ludności danego regionu i szczera chęć pomocy.

Jeśli natomiast wystarczająco mocno nie lubimy partii polityka, który przyjechał na otwarcie mostu, inaczej wytłumaczymy jego zachowanie. Stwierdzimy, że przyjechał, aby pokazać, że przyczynił się do jego zbudowania. Najprawdopodobniej nawet nie ma w tym jego zasługi. Rozmawiając ze zgromadzonymi sieje propagandę itd.

Jak inaczej moglibyśmy zinterpretować dane gdybyśmy nie byli sympatykami żadnego z obozów?

Oddaj swój głos
[Total: 1 Average: 5]

5 Replies to “Problem ze zmianą przekonań

 1. Przekonania mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości, w zasadzie to determinują ją. Najgorsze jest to, że traktujemy je jako oczywistość i coś co musi istnieć, przez to nawet nie zastanawiamy się nad zmianą i nie dostrzegamy możliwości zmiany. Przez to wiele osób siedzi w pudełkach i nie widzi żadnej możliwości rozwoju.
  A odpowiadając na pytanie z końca wpisu – gdybyśmy nie byli sympatykami obozu to po prostu polityk wykonujący swoją pracę. Chociaż wiele zależy od innych przekonań dotyczących polityków.
  Libetias ostatnio opublikował…Cele planowania – twórz jeszcze lepsze planyMy Profile

 2. Dobrze byłoby wpajać dzieciom pozytywne przekonania , bo to rzutuje na ich dalsze życie. często w wieku dorosłym nie robimy czegoś , bo w dzieciństwie usłyszeliśmy , ze np. nie umiemy liczyć , nie nadajemy się do pracy przy komputerze.I te usłyszane sformułowania mamy w pamięci cały czas. Nie próbujemy nawet nauczyć się tego – bo z góry wiemy , że nie damy rady , to nieprawda.
  Ewa ostatnio opublikował…Janusz Korczak i jego stosunek do dzieci .My Profile

 3. Każdy z nas ma swoje przekonania i bez nich nie potrafilibyśmy poprawnie funkcjonować. Dotyczy to np. mycia rąk po przyjściu do domu – moja mama cały czas przekonuje mnie, aby to robić – oczywiście skutecznie :).

 4. Zgadzam się z tym, że przekonania w dużej mierze determinują nasze życie i kierują nim, dlatego trudno wprowadzać zmiany, które nie do końca akceptuje nasza podświadomość. Bardzo ciekawy wpis, który jak przypuszczam, dla wielu osób podejmuje ciekawy i istotny temat. Myślę, że wielu z nas zderzyło się już z taką rzeczywistością, w której trudno jest nam zmienić swoje przekonanie, mimo że zewsząd pojawiają się jakieś sygnały, że jest inaczej niż sobie ułożyliśmy w głowie.
  Jarek ostatnio opublikował…O metodzie ARPwave na stronie Jacek BiegaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge