Przeciwieństwa negatywów

Untitled 1W poprzednich wpisach poruszyłem temat zwyczajowych sposobów myślenia oraz zacząłem opisywać strategie przydatne w walce z negatywnymi myślami. W dzisiejszym poście kolejna dawka porad jak sobie z nimi radzić.

Jednym z najlepszych sposobów jest zbadanie przeciwieństwa negatywnej myśli. Ma to sens, gdyż zwykle pomaga w zmianie podejścia do sprawy. Jeśli uważasz, że nikt Cię nie docenia, nie jest proste ocenić to stwierdzenie w racjonalny sposób, a odwrócona wersja (,,Wszyscy mnie doceniają”) nie może być prawdziwa. Analizując wszystkie osoby i sytuacje na pewno uda Ci się znaleźć osoby, które Cię respektują. Mimo, że obydwa skrajne stwierdzenia nie są prawdziwe, pomagają dojść do konkluzji i zmierzenia się z NAT-em. Ta sytuacja może zostać podsumowana stwierdzeniem, że w tej chwili możesz czuć się niedoceniany, ale na świecie są osoby które Cię szanują i nie ma powodu aby uważać, że wcale tak nie jest.

Czasem dobrze jest też spojrzeć oczami innej osoby na daną sytuację i ocenić ją z innej perspektywy. Porównując wnioski często okaże się, że nie zgodziłaby się ona z Twoimi wnioskami. Wiele myśli negatywnych wiąże się z krytyczną oceną siebie. Możesz również poprosić bliską osobę o pomoc, takie doświadczenie na pewno wiele Ci uświadomi.

 

One Reply to “Przeciwieństwa negatywów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge