Przekonania z zewnątrz do wewnątrz

Ludzką osobowość kształtują wydarzenia z życia to pewne. Nurt psychologii zwany behawioryzmem wprowadził element behawioralny w TPB. Nakierowuje on na sposób tworzenia przez mózg skojarzeń w odpowiedzi na bodźce ze środowiska zewnętrznego. Szybko odkryto jednak, że w mózgu zachodzi dużo więcej procesów niż tylko połączenie bodźców z reakcją. Doprowadziły do tego rezultaty eksperymentów przeprowadzonych na szczurach. Aktywnie uczyły się gryzonie biegające po labiryncie co jest dowodem na tworzenie wewnętrznych map swoich światów i automatyczne modyfikowanie ich na skutek nowych doświadczeń.

Człowiek zdecydowanie jest organizmem bardziej złożonym od szczura. Nasz mózg wyjątkowo dobrze radzi sobie z odnajdywaniem wzorców i schematów. W sposób nieprzerwany wyciągamy wnioski z naszych doświadczeń. Dziecko, które oparzyło sobie dłoń o piecyk będzie uważało następnym razem aby go nie dotknąć, ponieważ domyśla się, że teraz też może być gorący. Co ciekawe, dziecko to nie tylko będzie unikało kontaktu z tym konkretnym piecykiem, ale też będzie podchodziło z dystansem do wszystkich przedmiotów, które ten piecyk przypominają. Każdy z nas dokonuje uogólnień na podstawie dotychczasowych doświadczeń, mając nadzieję, że pomoże to przewidzieć dalsze zdarzenia.

Podobnie uczymy się emocji. Dzieci będące ofiarą nieodpowiedzialności dorosłych, lub zaniedbywane mogą instynktownie budować teorie i wyciągać pochopne wnioski dotyczące siebie i otoczenia, np „muszę być zły skoro jestem tak traktowany”, lub „inni ludzie też mnie skrzywdzą skoro ta osoba mnie skrzywdziła”.

One Reply to “Przekonania z zewnątrz do wewnątrz”

  1. Pokazywania, czy też nie ujawniania swoich emocji możemy łatwo się nauczyć . Kilka dni treningu i będziemy radośni, lub smutni na zawołanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge