Przykład różnicy postrzegania

Dobrym sposobem na uniknięcie Twoich wątpliwości do wcześniej przedstawionej tezy, będzie przedstawienie przekonującego przykładu. Takim będzie wybór pierwszego ciemnoskórego prezydenta Baracka Obamy. Zachęcam do zaglądnięcia do dokumentacji filmowej z listopada 2008r. z wyborów prezydenckich. 

Wielu świętowało radośnie, postrzegając to jako ogromny krok na przód w walce na rzecz obrony praw człowieka. Nawet Oprah Winfrey powiedziała „To tak, jakby wygrała nadziela” milionom telewidzów.

Po drugiej strony znajdował się obóz partii republikańskiej. Ich reakcja była krańcowo odmienna. W ośrodku Arizona Biltmore można było usłyszeć budzenie na hasło „Obama” i same rozczarowane, smutne twarze. Ci ludzie byli zrozpaczeni przegraną Johna McCaina. Sytuacja ta przedstawia zupełnie inną interpretacje tego samego zjawiska jakbym był wybór nowego prezydenta.

„Ludzi wyprowadzają z równowagi nie same fakty, lecz sposób, w jaki je widzą” tak powiedział grecki filozof Epiktet. Warto zastanowić się nad jego słowami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge