Rozwój mózgu

Nauka w muzyce

Mózg jest tak skomplikowaną strukturą, że nawet po tylu latach badań nie udało się go poznać w całości. Jednak dzięki badaczom oraz użyciu technologicznie zaawansowanych sprzętów jak tomografia komputerowa jesteśmy w stanie określić funkcję poszczególnych obszarów.

Rozwój

Wpływ na mózg i jego pracę mają na pewno stymulacje jakie on dostaje. W tym szczególną rolę odgrywa muzyka, śpiew i taniec. Mają też one wpływ na emocje. W tym akurat maczała palce ewolucja. Dzięki muzyce można było łatwiej zdobyć partnerkę, przekroczyć tą barierę. Im wyższa kultura tym większą rolę gra muzyka w życiu społeczności. Przechodzi nawet do języka poprzez intonację, akcent. Właśnie w kulturach z językiem tonalnym jest większy odsetek ludzi o absolutnym słuchu.

Mózg wyższej generacji

Rozwój mózgu u poszczególnych gatunków przebiega na podstawie konkretnego schematu zapisanego w ich kodzie genetycznym. Jednak mimo podobieństwa to im wyższy poziom ewolucyjny gatunku tym on jest większy w stosunku do ciała jak i bardziej skomplikowany. Wpływa to też na jego zdolności nauki i rozwoju oraz wykonywaniu bardziej skomplikowanych zadań. Jednak osiągnięcie przez człowieka wysokiej akcji mózgu nie jest możliwe bez jego stymulacji ze strony środowiska.

Rytm i śpiewanie stymulują mózg i mają wpływ na synchronizację procesów w nim zachodzących. To naprowadza nas na trop muzyki i jej kluczowego znaczenia w przypadku rozwoju dzieci. Mózg człowieka to wbrew pozorom nie jest jednolita struktura. Najbardziej pierwotnym elementem jest tzw. pień mózgu gdzie znajdują się ośrodki związane za odruchy automatyczne. Pojawiają się już w życiu płodowym i są podstawą w przetrwaniu okresu niemowlęcego.

Źródła:

  • http://musicbrainerblogger.blogspot.com/
  • http://www.thebrainblog.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.