Rzeczywistość mniej rzeczywista

Władza sugestii

Jeśli to co my robimy, jak żyjemy, rodzimy się i umieramy to tylko zwykła gra, którą ktoś wymyślił? To co wtedy? Takie konkluzje już od dawna rozpatrywali filozofowie. Sam Platon twierdził, że nasz świat jest tylko teatrem cieni na ścianie jaskini. Prawdziwy jest poza tą jamą, ale wyjść się z niej udaje tylko nielicznym. Patrząc na dzisiejsze afery, wypływające na powierzchnię jak plamy oleju na wodzie, coś w tym musi być.

Zewnętrzne wpływy

Docierające do nas wiadomości z mediów, nasza kultura, a nawet wychowanie specyficzne dla danej rodziny wpływają na nasz pogląd. Systemy tworzą w społeczeństwie normy i ideologie. Czasem nawet kształtują różne aspekty życia w społeczeństwie. Prosta zasada wygląda tak; im większy autorytet tym większy jego wpływ na ludzi. Również może bardziej manipulować prawdą i nie będzie poddany takiej krytyce.

Krzywe wnętrze

Kolejnym istotnym czynnikiem, który zniekształca naszą ocenę rzeczywistości to wewnętrzne procesy psychiczne. Zachodzą one w każdym z nas i mają wpływ na obiektywne spojrzenie na zjawiska. Będą to chociażby inklinacje czy uprzedzenia osobiste, związane często z naszymi przeżyciami i emocjami.  Określane jest to jako Tendencyjność osobista inaczej zakres błędu w ocenie danego zjawiska.

Rozmyty obraz

Tendencyjność obserwatora to kolejny błąd wpływający na złą ocenę rzeczywistości. Występuje on podczas obserwacji danego zdarzenia i zniekształca jego odbiór. Jest to wywołane osobistą motywacją czy oczekiwaniami. Wystarczy poczytać relacje różnych osób z tego samego zdarzenia. Wyjaśnieniem są nasze inklinacje, które filtrują istotne dla nas informacje, spychając inne na dalszy plan.

Czego się spodziewamy?

Mimowolna tendencyjność to następny sposób nieświadomej manipulacji postrzegania rzeczywistości. Najlepiej to zaobserwować na grupie ludzi poddanej badaniu. Subtelne sugerowanie badanym oczekiwanych reakcji wywołuje je u nich. Zarówno badani jak i badacz są już nastawieni na spodziewany rezultat i to na cechy go kształtujące mają nastawione swoje wewnętrzne filtry.

Obserwacja zdarzeń, innych ludzi, przeczytanych treści, emocji związanych z danymi wydarzeniami czy autorytetów to wszystko wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Dlatego niekoniecznie to co widzimy lub słyszymy jest prawdą, może to być zniekształcone. Przez nasze wewnętrzne inklinacje jak i zewnętrzne czynniki.

Źródła:

  • La Berge S. Lucid dreaming, (1986), New York
  • https://www.yourgenome.org/

3 Replies to “Rzeczywistość mniej rzeczywista

  1. Psychologia, to fakt, opiera się na obserwacji i na tym co udało się odkryć na tej podstawie. Jednak często wnioski bywały błędne potem powielane, a następnie dopiero po odkryciu było to poprawiane z lepszym lub gorszym skutkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.