Salon w Skandynawskim stylu

Styl skandynawski

Styl w jakim nasi sąsiedzi z północy urządzają swoje domy i mieszkania bardzo przypadł nam do gustu. Styl skandynawski jest modny od kilku lat. Dom lub mieszkanie urządzone w tym stylu jest nie tylko wygodne, ale także bardzo przytulne. Zacznijmy od salonu.

Jakie kolory?

Poza latem słonecznych dni w naszym kraju jest bardzo niewiele. Styl skandynawski kocha kolory, które rekompensują brak słońca jesienią i zimą. Najważniejsze kolory to biały oraz jasne odcienie błękitu, szaroniebieskiego, kremowego, szaroróżowego. W skandynawskich mieszkaniach i domach goszczą również mocniejsze kolory: srebro, czerwień, złoto, granat, zieleń. Są to jednak kolory zarezerwowane dla dodatków.

Tylko naturalne materiały

Cechą, która jest bardzo charakterystyczna dla stylu skandynawskiego to stawianie na naturalne materiały. Do salonu wybieramy więc meble i dekoracyjne drobiazgi wykonane z drewna. Idealnie komponują się z nimi te wykonane z lnu, metalu, ceramiki, szkła, wełny. Pasują nie tylko do drewna, ale także do siebie.

O tym nie można zapomnieć

Urządzając salon w stylu skandynawskim pamiętajmy o 3 zasadach:

  1. Jeżeli jest to możliwe rezygnujemy z firanek i zasłon. Gdy nie da się ich uniknąć, gdy nie ma potrzeby okna nie zasłaniamy. W salonie urządzonym w stylu skandynawskim musi być dużo światła.
  2. Wstawiamy jasne lub białe meble, a ściany malujemy na biało lub na inne rozbielone kolory. Warto też rozważyć możliwość pomalowania na biało podłogi. Białe kolory szczególnie sprawdzą się, gdy salon ma niewielką powierzchnię – optycznie go powiększą i rozjaśnią.
  3. Stawiamy na stonowane dodatki blisko natury. Ozdoby na ścianach – grafiki, rodzinne zdjęcia – rozmieszczamy tak, aby nie stworzyć chaosu. Wybieramy ramki w jednym kolorze, najlepiej bez żadnych zdobień.

Salon w stylu skandynawskim powinien być urządzony prosto i skromnie. Pamiętajmy, aby zainstalować w nim kilka lamp, które dają odbite i łagodne światło. Przyda się więc nie tylko główna lampa, ale także lampy podłogowe, rozświetlające obrazy małe reflektorki i kinkiety na ścianach. Pożądane jest mnóstwo świec i lustra. Wnętrze nie może być zagracone: zbędne bibeloty musimy usunąć. Zostawiamy w nim tylko to, co naprawdę jest konieczne.

Do salonu w stylu skandynawskim pasować będą bibeloty w stylu vintage i drobiazgi zainspirowane folklorem. Doskonałym pomysłem są motywy łowickie. Pamiętajmy, że warto ze sobą łączyć nie tylko różne materiały, ale także wybierać te, które różnią się fakturą. Tkaniny w skandynawskich wnętrzach ocieplają je, sprawiają, że salon staje się bardziej przytulny. Po ciekawe inspiracje kolorystyczne do wnętrz w stylu skandynawskim zapraszamy na Beckers.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.