Skąd bierze się gniew?

Gdy nasze oczekiwania nie spotykają się ze zrozumieniem, pojawia się gniew. Jest to trzeciorzędna reakcja. Najpierw odczuwamy smutek spowodowany brakiem zrozumienia. Następnie pojawia się strach, że osoba bliska nas nie zrozumie i tak już zostanie. Strach, że w tej sprawie nic się już nie zmieni, w naszym związku będzie tak jak do tej pory. Dopiero teraz pojawia się gniew. Jest to reakcja na brak zrozumienia. Nasze oczekiwania i potrzeby nie zostały przez tego kogoś zrozumiane.

Co to jest gniew?

Jest to złość, często kojarzona z bólem. Gdy zostajemy zranieni, gdy chorujemy, czujemy ból. Coś w naszym organizmie nie funkcjonuje tak jak powinno. Na tej samej zasadzie działa gniew. Jest on, tak jakby, głosem naszej nieświadomości, który woła – przyjrzyj się sobie. Przeanalizuj swoje relacje z najbliższymi. Gniew jest znakiem, który jasno wskazuje na to, że któreś z naszych potrzeb nie zostaje zaspokojone.

W następnym wpisie, przedstawię, jakie to mogą być potrzeby, których brak zaspokojenia, prowadzi do gniewu. Myślę, że w tym miejscu powinieneś mieć już sporą dawkę przydatnych informacji, które rozjaśniły Ci zawiłości Twojego umysłu, Twoich uczuć. Na wszystko jest wytłumaczenie, a to co znamy mniej nas przeraża. Czując mniejszy strach, czujemy też mniejszy gniew. Tak jak wspomniałem, wszystko jest powiązane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge