Smartfon i dziecko – sprawdź, jakie zasady warto wdrożyć

Widok nawet kilkuletniego dziecka ze smartfonem w ręku nikogo dziś nie dziwi — maluchy od najmłodszych lat poznają nowe technologie i często otrzymują własne urządzenia. Ma to wiele plusów, ponieważ smartfon może pełnić funkcje edukacyjne i pozwalać rodzicom mieć dziecko zawsze pod kontrolą. Warto jednak pamiętać o zastosowaniu kilku zasad, dzięki którym korzystanie z telefonu będzie dla Twojej pociechy w pełni bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na jej rozwój.

Jaki smartfon sprawdzi się w przypadku dziecka?

Na pewno na smartfon dla dziecka nie warto wydawać fortuny — na modne gadżety jeszcze przyjdzie czas! Pamiętaj, że trendy zmieniają się bardzo szybko i za kilka lat, kiedy Twoja pociecha wejdzie w okres dojrzewania, niekoniecznie będzie chciała nadal korzystać z tego samego urządzenia. Co więcej, maluchy często niszczą sprzęt, wrzucając go niechcący do wody, upuszczając z wysokości lub w inny sposób.

Nie oznacza to, że należy szukać rozwiązań niskiej jakości. Najlepiej oczywiście znaleźć złoty środek w postaci dobrego jakościowo i atrakcyjnego cenowo smartfona, jak np. xiaomi redmi 5 (więcej propozycji tej marki znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe,_xiaomi.bhtml). Koniecznie zwróć uwagę na trwałość urządzenia i zaopatrz je dodatkowo w różnego rodzaju zabezpieczenia np. silikonową obudowę oraz osłonkę na ekran, który jest narażony na zabrudzenia oraz zarysowania.

Warto wybrać model ze sporym ekranem oraz przejrzystym, intuicyjnym interfejsem. Dodatkowym plusem będzie na pewno mocny procesor oraz wytrzymała bateria — dzieci, zwłaszcza te w wieku szkolnym, potrafią używać telefonu niemal non stop, więc jeśli chcesz mieć z nimi kontakt, gdy są poza domem, zadbaj o dobrą baterię.

Możesz również zainwestować w smartfona z funkcją lokalizacji GPS, dzięki której zawsze wiesz, gdzie znajduje się Twoja pociecha.

Dzieci z tabletem i smartfonami
Źródło: https://www.euro.com.pl

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Większość uczniów szkół podstawowych posiada swoje własne smartfony, których używa również do surfowania po sieci. Niestety, stwarza to dużo zagrożeń. Jednym z nich jest kwestia dostępu do nieodpowiednich dla najmłodszych treści, drugim problemy związane z finansową odpowiedzialnością — np. kiedy malec nieopatrznie dokona online zakupu czy skorzysta z płatnych usług. Nie sposób też nie wspomnieć o zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi, takimi jak np. zjawisko hejtu.

Dlatego czymś absolutnie niezbędnym jest zainstalowanie na smartfonie specjalnej aplikacji, chroniącej przed dostępem do nieodpowiednich treści — rodzic może ustalić dokładnie, jakie strony są dozwolone, a jakie zabronione. Dodatkową opcją jest limitowanie czasu korzystania z internetu. Oczywiście nic nie zastąpi również poważnej rozmowy z dzieckiem na temat możliwości oraz zagrożeń związanych z surfowaniem po sieci.

Dziewczynki ze smartfonem
Źródło: https://www.euro.com.pl

Ustal limit czasu na korzystanie ze smartfona

Eksperci są zgodni — maluchy poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinny bawić się smartfonem, a dzieci w wieku przedszkolnym mogą to robić jedynie pod nadzorem rodziców i przez niezbyt długi czas. To ważne, ponieważ przedszkolaki powinny głównie rozwijać umiejętności motoryczne i manualne niezbędne np. do pisania, a częste posługiwanie się telefonem czy tabletem może taki rozwój zaburzyć.

Więcej czasu ze smartfonem mogą spędzać dzieci szkolne, nadal jednak należy wyznaczać im jasne granice. Uzależnienia od smartfonów są już niestety częstym zjawiskiem, dlatego starannie obserwuj swoją pociechę — jeżeli reaguje nieopanowaną agresją na odebranie jej telefonu, warto skonsultować taką sytuację z psychologiem. Na pewno czas tuż przed snem nie jest dobry na sięganie po smartfona, ponieważ emitowane przez niego światło oraz duża ilość bodźców mogą utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu.

Jeszcze jedna istotna sprawa — smartfon nigdy nie powinien być „zakazanym owocem”, a granie na nim nie może nagrodą (i analogicznie: brak grania na nim karą). Takie postępowanie paradoksalnie sprawia, że malucha jeszcze bardziej pociąga wirtualna zabawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.