Środowisko, a psychologia – związek przyczynowo skutkowy

Związek między środowiskiem a zachowaniem

Korelacje to zależności, które występują w związku przyczynowo skutkowym. Przy tym można wyróżnić korelację dodatnią, gdzie wzrost jednej wartości powoduje wzrost drugiej zmiennej. Ujemna natomiast, określa zależność gdzie spadek jednej wartości powoduje wzrost drugiej.

Różnica społeczeństw

Metodę korelacji stosowano między innymi w badaniach zależności między produktywnością, seksualnością czy percepcją, a kulturą w danym społeczeństwie. Podstawową różnicą w społecznościach jest indywidualizm oraz kolektywizm. Te pierwsze społeczeństwa adorują jednostkę i cenią sobie współzawodnictwo. W nich głos największy ma najwybitniejsza jednostka. Jednak nie zawsze jest to takie proste do określenia, szczególnie podczas badania mieszanych kultur.

Kolektywizm

Natomiast kolektywistyczne społeczeństwa (w tym słowiańskie) cenią sobie wartość życia w grupie. W ich przypadku najlepsze wyniki osiągają pracując w grupach. U nich jest wspólna wartość. Z czego kolektywistyczne społeczeństwa są bardziej rolnicze i zajmujące się hodowlą za to indywidualne są charakterystyczne dla myśliwych. W Zachodniej kulturze mało jest społeczeństw czysto kolektywistycznych. Jest to raczej mieszanka obu tych kultur.

Na całym świecie jest większość społeczeństw kolektywistycznych, myśliwi stanowią około 30%. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że rolnictwo i hodowla są stabilniejszymi źródłami pożywienia. Rzutowało to oczywiście na liczebność potomstwa.

Źródła:

  • https://www.psychologytoday.com/blog/
  • http://journals.sagepub.com/home/pss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.