Stres a uczenie się

Stres ma istotny wpływ na zdolność uczenia się. Jego nadmiar może prowadzić nawet do absolutnego braku zdolności koncentracji. Jest to udowodnione przez badania na Uniwersytecie McGill. Mówią one wyraźnie, że stres wiąże się ze słabszą pamięcią i oczywiście mniejszą możliwością uczenia się. Nasz organizm jest przygotowany do walki. Przyczyną tego zjawiska jest kortyzol.

Już w poprzednim wpisie wspomniałem czym on jest. Teraz jednak chcę Ci przypomnieć, że jest to jeden z hormonów zwanych glukokortykoidami. Są one wydzielane przez korę nadnerczy. Podnosi on poziom cukru we krwi. Dzięki temu wydzielamy więcej energii potrzebnej do działania mięśni. Trudno uwierzyć, że wszystko to dzieje się dzięki naszej przeszłości. Nasz organizm wykształcił sobie zdolność przetrwania, która to była dużo istotniejsza niż racjonalne myślenie.

Jeśli nie będziemy panować nad stresem i będzie on coraz większy zaczynamy tracić pewne umiejętności. Rozwój sieci odpowiedzialna za wysokopoziomowe myślenie przyczynowo-skutkowe w mózgu limbicznym, jest ograniczony. Dzieje się tak ponieważ rozwój sieci nerwowych i mielinizacja skoncentrowane są na obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetrwanie.

2 Replies to “Stres a uczenie się

  1. Bardzo ciekawy wpis. Mam podobny problem. Nie mogę się skupić na lekcjach, tak na prawdę to trwa to już kilka lat. Nie mogę przyzwyczaić się też do zmian, nie wiem dlaczego, ale denerwują mnie nowi ludzie, którzy znajdują się w towarzystwie.
    Cały czas mam mętlik w głowie, a do tego wszystkiego czuje jakbym był na coś chory.
    Wiem, że jest tego całkiem sporo, jednak gdy byłem u psychologa, stwierdził, że oprócz depresji jest ze mną wszystko ok. Biorę codziennie leki, jednak wiem, że proces leczenia jest długotrwały. Teraz wiem, że powinienem dodatkowo uważać na stres. Będę zwracał na niego większą uwagę. Można prosić o jakieś techniki relaksacyjne, czy coś co by mi pomogło w walce ze stresem?

  2. Myślę, że Twój problem jest normalny. Ciężko sie jest skupić na lekcjach np. ja zawsze miałam problem na skupieniu się na chemii… niestety dla mnie przedmiot był bardzo nie ciekawy dodatkowo Pani nauczycielka, która go prowadziła nie umiała nic wytłumaczyć co można porównać do nudnej, beznadziejnej lekcji. Więc może i Tobie się tak przydarzyło ? A co do nowych ludzi nie każdy dobrze odbiera nowe towarzystwo…. mamy obawy co do ich poglądów, wykształcenia itp. ale nie możesz oceniać też ludzi po tym, że są nowi. Mam dla Ciebie dobrą sprawdzoną rade :);) Najpierw zapoznaj się z ludzmi w Twoim towarzystwie później gdy już coś więcej będziesz o nich wiedział stwierdzisz, czy warto mieć przed nimi obawy czy nie 🙂 Bo wiesz ludzie przeważnie na małych wioskach sieją różne plotki opisując człowieka ale dopóki go nie poznasz nie możesz nic na jego temat nic powiedzieć 🙂
    Wracaj szybko do zdrowia!!:) mniej nerwów życzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge