System przekonań

Przypomnijmy, że NAT-y są to negatywne myśli automatyczne, które pojawiają się w Twoim umyśle nieproszone i mają wpływ na reakcje emocjonalne. Myśli te mają ścisły związek z trwałymi przekonaniami dotyczącymi Ciebie i świata. Już w dzieciństwie kształtują się te poglądy, próbując zrozumieć własne doświadczenia. Tworzą one Twój osobisty zestaw teorii roboczych na temat otaczającego Cię świata, ale zwykle nie na zawsze. Będąc dzieckiem, często tworzysz założenia posługując się dość ograniczonym doświadczeniem życiowym i mając mało dowodów na ich poparcie.

Twój wewnętrzny model świata jest poddawany działaniu bodźców wysyłanych przez innych ludzi, a w  szczególności Twoich rodziców. Bardzo prawdopodobne, że jeśli w dzieciństwie słyszałeś że jesteś utalentowany i wart miłości, to w życiu dorosłym będziesz siebie właśnie tak postrzegał, jeśli zaś słyszałeś, że jesteś głupi i nic nie wart, to takie uwagi będą predysponowały do przejawiania negatywnych wzorców myśli i uczuć.

Założenia dysfunkcyjne są zwykle nieelastyczne, dręczące lub ograniczone, powodują poczucie bycia nieszczęśliwym. Często występują pod postacią twierdzeń warunkowych jak np. Zasłużę na miłość, jeśli wszystko zrobię perfekcyjnie. Spotykane są też imperatywy moralne jak np. Nie wolno mi wyrażać gniewu, dobro innych jest ważniejsze od mojego.

One Reply to “System przekonań”

  1. Po raz kolejny uświadamiam sobie, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na całe nasze późniejsze życie. To co robimy , co myślimy i jak postępujemy w dzieciństwie kształtuje nas na dalsze lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge