Twój indywidualny sposób postrzegania świata

Niektóre metody postrzegania świata powodują lepsze samopoczucie inne mniej. Ludzie zwykle nie myślą o tym przez jaki pryzmat odbierać konkretne sytuacje, albo jak reagować emocjonalnie. Zazwyczaj demotywujące myśli pojawiają się same, prawda? Czy nasze reakcje nie są instynktowne?

Powyższe stwierdzenie jest jak najbardziej słuszne z terapią poznawczo behawioralną i z pewnością zgodził by się z nim Beck, który uknuł nawet pojęcie Negative Automatic Thoughts w skrócie NAT, czyli automatyczne myśli negatywne. Rozumiał on bowiem jak wiele negatywnych niechcianych emocji przychodzi człowiekowi do głowy.

Nie jest to jednak przeszkodą w zmianie myślenia, wręcz odwrotnie. Zadaniem TPB jest własnie pomoc w zmianie funkcjonowania myślenia człowieka dzięki wyeliminowaniu złych nawyków myślenia, które są przyczyną niechcianych emocji.

Dobrze będzie zastanowić się jak rozwijają się nawyki myślenia i co sprawie, że tak mocno się w nas zakorzeniają. TPB zauważa dwa podstawowe schematy kształtujące. Działający z zewnątrz do wewnątrz i proces, który go uzupełni, czyli z wewnątrz na zewnątrz. Więcej o tym w następnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge