Twoja wina, moja wina

Hands of the prisoner

Sytuacje pojawiające się nie z naszej winy są na tyle błahe, że bez sensu jest szukanie ich przyczyn. Obwinianie może sprawić że przestaniesz skutecznie radzić sobie z problemami. Nie wniesie żadnych wartości a ujawni jedynie cały wachlarz Twoich negatywnych emocji takich jak nienawiść, gniew, niechęć lub rozgoryczenie.

Obwinianie

Jest to kolejny z błędów w myśleniu. Osoby, które uważają, że wszystko robią dobrze, używają tej taktyki obronnej, gdyż boją się że ich wady wyjdą na światło dzienne i przestaną być w swoim przekonaniu i w oczach innych ,,idealne”. Tacy ludzie często maja skłonności do katasrofizowania i myślenia spolaryzowanego.

Szczególnie narażone na obwinianie samych siebie są osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Chorzy próbują zmniejszyć swój strach poprzez wykonywanie tych samych czynności w kółko, np. ciągłe przeczesywanie włosów lub schematyczne układanie rzeczy. Boją się, że kiedy przestaną wykonywać jakąś czynność zdarzy się coś złego, zatem biorą na swoje barki odpowiedzialność za coś, na co nie mają wpływu.

One Reply to “Twoja wina, moja wina”

  1. MOIM ZDANIEM WINA NIGDY NIE LEŻY PO JEDNEJ STRONIE. dLATEGO NIE POWINNYŚMY OBWINIAĆ ANI SIEBIE SAMYCH, ANI DRUGIEJ OSOBY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge