Wydarzenia a Twoje uczucia

Masz bardzo zły dzień. Zgubiłeś portfel. Dostałeś reprymendę od szefa za późno złożone dokumenty, chociaż nie była to Twoja wina. Wszyscy znajomi wyszli na imprezę na którą Ciebie nie zaproszono. Wracasz do domu, a dzieci pomalowały kredkami całą ścianę, a żona jest cała czerwona ze złości ponieważ zepsuła się pralka. Ty za to czujesz się beznadziejnie, przybity i zdemotywowany, czujesz, że masz tego wszystkiego dość, oczywiście Twój stan jest normalny.

Problem następuje wtedy, kiedy spotykasz kogoś,  kto w tych samych okolicznościach czuje się całkiem dobrze. Jak wytłumaczyć ten fakt? Dlaczego dla jednego zepsucie się samochodu, lub stłuczka jest katastrofą, a dla innej osoby zaledwie lekkim nieudogodnieniem, o którym szybko przestanie myśleć?

Beck twierdzi, że człowiekowi tylko się wydaje, że same sytuacje odpowiadają za to jak się czujemy. Tak na prawdę powoduje je indywidualna interpretacja wydarzeń i reakcja na nie.

Podsumowując, mamy wrażenie, że wydarzenie (np. zepsucie pralki) generuje reakcje (np. zdenerwowanie).

Terapia poznawczo-behawioralna mówi, że zawsze występuje etap pośredni, który jest kluczowy. Wydarzenie (wcześniej wspomniane zepsucie pralki), jest przez nas interpretowane (np. „ja mam zawsze pecha”), a ono z kolei powoduje reakcje (w tym wypadku zdenerwowanie).

Różne sposoby interpretacji tych samych wydarzeń są przyczyną różnych emocji. Twoim zadaniem jest nauczyć się rozpoznawać wagę tych znaczeń, które przypisujesz wielu rzeczom.

One Reply to “Wydarzenia a Twoje uczucia”

  1. Ja również to zauważyłem. Kiedy mi się coś przytrafi to jestem zdenerwowany, a moi znajomi się nie przejmują takimi rzeczami. Ciekawe zjawisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge