Założenia dysfunkcyjne a NAT-y

Dla przypomnienia NAT-y są to myśli automatyczne, pojawiające się nieproszone w Twoim umyśle i wywołujące określone stany emocjonalne. Założenia dysfunkcyjne są z kolei założeniami nieelastycznymi, dręczącymi, lub ograniczonymi i w efekcie powodują, że czujesz się nieszczęśliwy. Przypomnij sobie drogi czytelniku z ostatniego artykułu co to są twierdzenia warunkowe i imperatywy moralne, których formę często przybierają założenia dysfunkcyjne.

Nad NAT-ami znajduje się warstwa założeń dysfunkcyjnych. Założenia te są często wyrażane poprzez NAT-y. Możemy pozbyć się NAT-ów poprzez działanie na założeniach dysfunkcyjnych.

Tak jak zawsze, postaram się przedstawić odpowiedni przykład. Założeniem dysfunkcyjnym może być tutaj przekonanie, że miłość otrzymasz wówczas, jeśli zrobisz wszystko idealnie. Bardzo prawdopodobne, że przy takim założeniu pojawią się następujące automatyczne myśli negatywne:

  • nigdy nie będę dla niej odpowiednim partnerem;
  • muszę znać najlepszą odpowiedź na każde zadane mi pytanie;
  • zepsułam pralkę, on na pewno mnie znienawidzi.

Po pewnym czasie następuje zjawisko krystalizacji Twoich przekonań, które przybierają postać przekonań rdzennych. Są to twierdzenia fundamentalne, które oddzieliłeś intuicyjnie od wiedzy już nabytej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge