Zmiana przekonań rdzennych

Zdarza się, że przekonanie rdzenne można zmienić bardzo łatwo, wystarczy tylko odpowiednio mocny bodziec. Każdy kto szkolił jakieś zwierzę, np. psa, wie ile trzeba poświęcić temu czasu. Powiedzmy, że chcesz aby pies na komendę „siad” usiadł. Musisz połączyć posłuchanie komendy z otrzymaniem nagrody w postaci smakołyka. Im częściej przeprowadzisz proces nagradzania za posłuszność psa, tym mocniejsze wyrobi się w nim skojarzenie. W dzieciństwie jesteśmy wyjątkowo podatni na wyrabianie w sobie tego typu skojarzeń.

Psycholog Martin Seligman uznał, że wystarczył jeden silny bodziec aby zmienić jego przekonanie. Tym bodźcem było silne zatrucie pokarmowe po zjedzeniu ryby. Według niego wystarczyło to, aby przez dłuższy czas nie mógł nawet patrzeć na tą potrawę. Martin Seligman stwierdził, że wystarczy tylko jedno złe doświadczenie, aby drastycznie zmienić model świata.

Terapeuci poznawczo-behawioralni nazywają takie zdarzenia krytycznymi. Są to zjawiska wywołujące szczególnie silne negatywne uczucia. Sprawiają one, że wnioski jakie dzięki nim wysnuwasz będą bardzo ciężkie do obalenia. Ma to miejsce nawet jeśli wnioski te nie mają innego racjonalnego potwierdzenia. Dlatego, że kojarzą Ci się z nieprzyjemnymi emocjami, nie poddajesz tych przekonań ocenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge