Zwyczajowe sposoby myślenia

stay-positive-660x330W najbliższych wpisach poruszę temat radzenia sobie z negatywnymi myślami. Powinieneś już wiedzieć, że myśli mogą wpływać na sposób postrzegania rzeczywistości, czy będzie Cię ona drażnić, przerażać lub zasmucać. 

 

Rozsądek jest najważniejszym narzędziem do walki z negatywnym myśleniem. Nie jest Ci potrzebny genialny intelekt, błyskotliwa logika ani umiejętności analityczne. Zwyczajna dawka zdrowego rozsądku oraz chęć dokonania zmian w zupełności wystarczy.

Jedną z fundamentalnych zasad, która ma na celu podważenie myślenia negatywnego jest szukanie wyjątków od reguł, wszystkich doświadczeń lub informacji które przeczą pesymistycznym przekonaniom. Kiedy będąc na randce z nowo poznaną dziewczyną zaczniesz myśleć, że jesteś mało interesujący i nie masz nic ciekawego do powiedzenia, przypomnij sobie, jak na ostatniej imprezie znajomi słuchali Twoich historii z wycieczki w Bieszczady. Możesz czuć się niepewnie w towarzystwie nowo poznanych osób, ale przytoczony przykład osłabia moc NAT-ów(negatywnych myśli automatycznych).

Pamiętaj o tym, że myśli alternatywne muszą być prawdziwe. Nie można na siłę negować swoich NAT-ów nie mając solidnego przykładu z rzeczywistości. Jeśli przekonanie rdzenne brzmi ,,Zawsze wychodzę na idiotę”, jego zaprzeczeniem nie może być ,,Jestem najmądrzejszy na świecie”, gdyż nie jest w stanie przekonać ani Ciebie ani innych. Bardziej odpowiednie byłoby w tym przypadku stwierdzenie ,,Nikt nie jest dobry we wszystkim, ale znam się na wielu kwestiach”.

Oddaj swój głos
[Total: 1 Average: 5]

One Reply to “Zwyczajowe sposoby myślenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge