Zwyczajowe sposoby myślenia

stay-positive-660x330W najbliższych wpisach poruszę temat radzenia sobie z negatywnymi myślami. Powinieneś już wiedzieć, że myśli mogą wpływać na sposób postrzegania rzeczywistości, czy będzie Cię ona drażnić, przerażać lub zasmucać. 

 

Rozsądek jest najważniejszym narzędziem do walki z negatywnym myśleniem. Nie jest Ci potrzebny genialny intelekt, błyskotliwa logika ani umiejętności analityczne. Zwyczajna dawka zdrowego rozsądku oraz chęć dokonania zmian w zupełności wystarczy.

Jedną z fundamentalnych zasad, która ma na celu podważenie myślenia negatywnego jest szukanie wyjątków od reguł, wszystkich doświadczeń lub informacji które przeczą pesymistycznym przekonaniom. Kiedy będąc na randce z nowo poznaną dziewczyną zaczniesz myśleć, że jesteś mało interesujący i nie masz nic ciekawego do powiedzenia, przypomnij sobie, jak na ostatniej imprezie znajomi słuchali Twoich historii z wycieczki w Bieszczady. Możesz czuć się niepewnie w towarzystwie nowo poznanych osób, ale przytoczony przykład osłabia moc NAT-ów(negatywnych myśli automatycznych).

Pamiętaj o tym, że myśli alternatywne muszą być prawdziwe. Nie można na siłę negować swoich NAT-ów nie mając solidnego przykładu z rzeczywistości. Jeśli przekonanie rdzenne brzmi ,,Zawsze wychodzę na idiotę”, jego zaprzeczeniem nie może być ,,Jestem najmądrzejszy na świecie”, gdyż nie jest w stanie przekonać ani Ciebie ani innych. Bardziej odpowiednie byłoby w tym przypadku stwierdzenie ,,Nikt nie jest dobry we wszystkim, ale znam się na wielu kwestiach”.

 

One Reply to “Zwyczajowe sposoby myślenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge