1 rok, 12 miesięcy, 365 dni, 52 tygodnie, 8760 godziny, 525 600 minut, 31 536 000 sekund – czyli podsumowanie

Być może jesteś tutaj pierwszy raz. Ostatni „ponad” rok był zdecydowanie „ciekawym” czasem dla mnie ale myślę, że nie tylko dla mnie. Dobrze się składa, że tutaj trafiłeś0. To podsumowanie może być świetną okazją do zostania na dłużej i nadrobienia artykułów
z ostatnich 12 miesięcy.

Zapraszam !


Ćwiczenie 1 Dobry czas:

Jeśli masz wybór pomiędzy zrobieniem czegoś innego zamiast czytania tego artykułu to DZIAŁAJ, a czytanie zostaw na inny czas.


Rozpiska 12 artykułów

Przedstawiam Ci rozpiskę 12 artykułów wraz z informacjami jakie zostały w nich zawarte oraz odnośnikami. Jeśli któryś z nich okaże się dla Ciebie interesujący to masz ułatwiony dostęp.

Pierwszy artykuł z lipca 2020 roku był wprowadzeniem do tematyki, która zostanie poruszana w dalszych artykułach. Jego tytuł to „Jakie zaburzenia psychiczne nas niszczą?” Przeczytasz tutaj o takich zaburzeniach jak depresja i zaburzenia lękowe. Dodatkowo przeczytasz
o trudnościach występujących w życiu codziennym człowieka.

Drugi artykuł ma tytuł: „Percepcja świata zewnętrznego” i został napisany w sierpniu 2020 roku. Zawarłem w nim informację na temat wartościowania, postrzegania siebie oraz świata wewnętrznego oraz zewnętrznego. W kolejnych artykułach od tego włącznie zawarte są pytanie, które mają za cel poszerzyć twoje spojrzenie na świat oraz własną świadomość czyli pomóc Ci jeszcze bardziej się otworzyć i rozwinąć.

Trzeci – wrzesień 2020 „O perspektywie czasowej” umożliwia spojrzenie na własne życie
i świat przez pryzmat 3 perspektyw czasowych tj. przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Z pewnością przypomnisz sobie czasy swojego dzieciństwa, lata przesiedziane albo i nie w szkolnej ławce, a być może sytuacje i osoby o których już dawno „zapomniałeś”.

Czwarty – październik 2020 „System wartości, a szacunek” o wartościach, szacunku
i zrozumieniu drugiego człowieka. Dowiesz się dlaczego jest to temat istotny i dlaczego powinniśmy o tym rozmawiać. Czy ludzie w ogóle zasługują na szacunek i na godne traktowanie?

Piąty – listopad 2020 „Czym jest strefa komfortu? Czy warto wyjść poza swoją strefę?”. Czy warto działać pomimo lęku i strachu? Czy daje to jakiekolwiek korzyści? Być może listopadowy artykuł przybliży Cię do znalezienia odpowiedzi na te i inne pytania.

Szósty – grudzień 2020 „Czym są relacje i jaki jest ich podział?”. Przeczytasz o tym czym są relacje społeczne oraz stworzonej na potrzeby artykułu o tej tematyce hierarchii relacji- od znajomych (E) do bliskich (S).

Siódmy – styczeń 2021 „Słowa, czas, prezenty, przysługi, dotyk, czyli 5 języków miłości.” Ciekawa teoria obrazująca sposób myślenia innych. Ich postrzegania dobroci, miłości w sposób być może zupełnie inny od Twojego.

Ósmy – luty 2021 „Etapy rozwojowe, wyzwania, kryzysy, satysfakcja.” Przeczytasz między innymi o etapach rozwojowych, przynależnych do nich wyzwaniach i kryzysach, które mogą się pojawić. Przeczytasz o podziale życia na poszczególne etapy rozwojowe wraz z wiekiem, który na nie przypada.

Dziewiąty – marzec 2021 „Ekspercko: Czym jest satysfakcja z życia?”. Jak tytuł wskazuje dowiesz się przede wszystkim czym jest, od czego zależy i jakie są źródła satysfakcji życiowej. Satysfakcja z życia u wszystkich zależy od jednakowych czynników czy raczej jest to sprawa indywidualna? Przeczytasz jakie czynniki na nią wpływają. Dowiesz się czy i w jaki sposób możesz mierzyć ją u siebie.

Dziesiąty – kwiecień 2021 „Oblicza stresu, czyli dwóch stresujących znajomych – Eustres
i Dystres w teorii i praktyce”. Przeczytasz czym jest stres, dowiesz się jakie są teorie stresu oraz po czym poznasz, że jesteś „pod wpływem” stresu (ale chwila, przecież to oczywiste…).

Jedenasty – maj 2021 „Źródła stresu i radzenie sobie ze stresem”. Przeczytasz o źródłach stresu, możliwościach i sposobach radzenia sobie ze stresem oraz czym w ogóle jest tak zwane radzenie sobie. Radzenie sobie skoncentrowane na zadaniu, emocjach, unikaniu- takie informację zawarłem też tutaj.

Dwunasty – czerwiec 2021 „Zachowania agresywne – przykłady i rodzaje”. Treści zawarte
w artykule to przykładowy podział zachowań agresywnych, przykładowe zachowania agresywne m.in. bullying, cyberbullying, mobbing.

Który artykuł czytało Ci się najprzyjemniej?

Źródło: Freepik.com

Podczas pisania tekstów korzystałem z różnej literatury. W większości były to książki, artykuły, notatki, ale też strony internetowe. Nie obeszło się bez własnych przemyśleń. Jestem bardzo wdzięczny za możliwość tworzenia artykułów na odrębnej stronie niż FB czy LI (była to też swego rodzaju mocna motywacja do działania) starałem się wykorzystać „swoją szansę” w jak największym stopniu. Nieraz przychodził kryzys i działo się na tyle dużo, że ciężko było przysiąść do komputera i stworzyć choćby zarys kolejnego artykułu.

Dlatego też dziękuję Tobie, że spędziłeś te kilka minut w miesiącu na czytaniu i mam nadzieję na wykonaniu zadań, których celem było poszerzenie świadomości samego siebie oraz spojrzenie być może z większą wyrozumiałością i zrozumieniem na drugiego człowieka. Na końcu artykułu znajdziesz odnośniki do artykułów z ostatnich 12 miesięcy, czyli ok. 31 536 000s z życia. Kiedy patrzę na swój pierwszy artykuł, na czas jaki musiałem poświęcić na stworzenie go, ile jest w nim treści merytorycznej, to dostrzegam delikatny „jeszcze” progres w tematyce tworzenia tekstów (mimo, że w życiu bym nie powiedział, że kiedyś będę pisał cokolwiek dla drugiego człowieka).

Czas przeznaczony na pisanie dla Ciebie artykułów skłonił mnie do zanurzenia się w refleksji. Stąd na koniec lipcowego artykułu pytanie: Czy warto było to wszystko pisać? Zostawię tutaj kilka łatwości (+) i trudności (-) jednak odpowiedź pozostawię dla każdego i każdej z Was.

„Łatwości”

  • Pełniejsze umiejętności w pisaniu;
  • Ulepszenie umiejętności w poszukiwaniu informacji;
  • Rozwijanie się pod względem merytorycznym;
  • Ćwiczenie silnej woli i systematyczności;
  • Komunikacja i rozmowa z innymi;
  • Możliwości wykorzystania tekstów na różny sposób;
  • Poszerzanie wiedzy i refleksyjności na tematy związane z samoświadomością;
  • Doskonalenie umiejętności pisarskich na klawiaturze;

„Trudności”

  • Poświęcenie na to czasu;
  • Angażowanie innej osoby w pomoc przy recenzji;
  • Frustracje;
  • Mniej czasu spędzanego w realnym świecie;

Artykuł napisał:
Sebastian Popek – Psycholog, Trener.

0 trafiłeś- myślę o Tobie jako o człowieku, ze względu na to, że nie przepadam za odmianą końcówek -łeś/ -łaś.

 

One Reply to “1 rok, 12 miesięcy, 365 dni, 52 tygodnie, 8760 godziny, 525 600 minut, 31 536 000 sekund – czyli podsumowanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.