3 sposoby na uniknięcie pieluszkowych odparzeń skóry u dzieci z AZS

małe dziecko z pieluszkowym odparzeniem skóry

Atopowe Zapalenie Skóry to choroba, z którą zmaga się coraz więcej niemowląt. Częstość jej występowania zwiększa się, gdy rodzice również mają ten sam problem. Istotne są: jak najszybsza diagnostyka, włączenie leczenia i przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja skóry maluszka. Sprawdź, w jaki sposób uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry u dzieci z AZS.

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

AZS to Atopowe Zapalenie Skóry. Pojawia się najczęściej u dzieci pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia i jest chorobą przewlekłą. Szacuje się, że występuje ona u 1/5 niemowląt, z czego w większości są to dziewczynki. Nie oznacza to jednak, że AZS nie występuje u osób starszych. Wyróżnia się bowiem trzy jej rodzaje: niemowlęcą, dziecięcą i młodzieżową. Jak podają badania, choroba ta występuje na podłożu genetycznym, to oznacza, że jeśli rodzice czy rodzeństwo zachorowali na Atopowe Zapalenie Skóry, to istnieje większe ryzyko, że niemowlę również będzie je miało. Innymi przyczynami wystąpienia tej dolegliwości są choroby autoimmunologiczne, a także astma i łuszczyca, skłonność do alergii, brak w pełni wykształconego układu odpornościowego, suche powietrze otoczenia, nieodpowiednie środki myjące i piorące, choroby bakteryjne skóry. Istotne jest, i należy to podkreślać, że Atopowe Zapalenie Skóry nie jest chorobą zakaźną, zatem nie można się nią zarazić poprzez dotknięcie zmienionej skóry dziecka czy osoby dorosłej.

Kobieta smaruje skóre dziecka kremem

3 sposoby na uniknięcie odparzeń skóry u dzieci z AZS

Jednym z największych problemów z jakimi borykają się rodzice dzieci z AZS, jest pieluszkowe zapalenie skóry. O to 3 sposoby na uniknięcie odparzeń między pośladkami:

  1. Częste zmiany pieluszek- niemowlęta z AZS potrzebuję częstszej zmiany pieluch, aniżeli zdrowe. Wilgoć między pośladkami nie pozwala na gojenie się zmian atopowych.
  2. Krem pod pieluszkę – kremy ochronne pozwalają zapobiegać odparzeniom. Nawilżają i odżywiają skórę dziecka, jak również stanowią dodatkową barierę ochronną.
  3. Dokładne osuszanie skóry dziecka po kąpieli.

Objawy AZS u dzieci

Jak już wspomniano, w postaci niemowlęcej pierwsze objawy mogą wystąpić już między 3 a 6 miesiącem życia, a wg badań ryzyko ich ujawnienia się sięga aż 70%, w przypadku gdy rodzice również zmagali się lub nadal zmagają z tą chorobą. Objawy AZS nie muszą utrzymywać się przez cały czas, są etapy remisji i zaostrzeń. W przypadku remisji, dziecko ma normalną skórę bez żadnych zmian, w przypadku nawrotu choroby i etapu zaostrzenia, skóra staje się sucha i zaczerwieniona, dochodzi do łuszczenia się jej, dziecko odczuwa silne swędzenie, a nawet ból. Mogą powstawać pęknięcia skóry i ranki, z których następują wysięki. Zmiany mogą występować na całym ciele lub tylko na twarzy, skórze głowy, dłoni i rąk, stopach. Należy szczególną uwagę zwracać na skórę dziecka wokół oczu i ust, bo staje się ona bardzo delikatna i cienka, jak również w fałdach skórnych i między pośladkami. Duże znaczenie ma stosowanie odpowiednich środków myjących i nawilżających. Szeroki ich wybór znajdziecie na Wapteka.pl

Dziecko pod ręcznikiem

Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka z atopowym zapaleniem skóry

Istotne znaczenie w trakcie kuracji AZS ma prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić rodzic chorego niemowlęca, to zmiana detergentów piorących i środków myjących. Płyny piorące powinny być antyalergiczne, przeznaczone do ubrań dzieci z alergiami, posiadać rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Mydła, żele do mycia i płyny do kąpieli należy zastąpić specjalistycznymi emolientami. Istotne znaczenie ma również odpowiednie nawilżanie skóry dziecka oraz dbanie o wilgotne powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę. Powinno się także zwracać uwagę na długość paznokci maluszka, aby nie doszło do zadrapań skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.