5 sprawdzonych pomysłów na udany urlop

Kobieta spędzająca udany czas na urlopie

Udany urlop nie zawsze musi wiązać się z drogim wyjazdem do ciepłych krajów. Do pełni szczęścia czasem wystarczy tylko odrobina inwencji twórczej, wyłączony telefon, spokój i dobre nastawienie. Sprawdźmy, jakie przesłanki należy spełnić, aby w pełni zadbać o swój komfort psychiczny, odpocząć i nabrać wystarczającej ilości energii, aby po urlopie wrócić w pełni sił do codziennych obowiązków.

1. Miejsce jest ważne

To, jak spędzić udany urlop, oraz gdzie, zależy od personalnych preferencji. To my sami decydujemy o formie wypoczynku, ponieważ wiemy najlepiej, co sprawi nam największą przyjemność. Doskonale zobrazowała to psycholog i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Magdalena Robak.

Są osoby, które uwielbiają i spędzą wspaniały urlop, jeżdżąc autokarem po świecie przez tydzień czy dwa, a są osoby, które tego nie zniosą. Dla niektórych relaksujące będzie leżenie przez 10 godzin na plaży, dla niektórych zwiedzanie zabytków, a dla innych spadochron. (…) Po pierwsze trzeba wybrać to, co spowoduje, że się rzeczywiście zresetujemy i odzyskamy siły.  Druga rzecz to odcięcie się od pracy.”

Wszystko sprowadza się do jednego, a mianowicie — aby w pełni wypocząć na urlopie, należy zapanować go tak, aby spełnił nasze oczekiwania. Nie pozwólmy nikomu narzucać woli innej, niż nasza. Oczywiście niespodzianki są miłe, jednak planując urlop, miejmy na uwadze pełen komfort i całkowity brak zmuszania się do czegokolwiek. 

2. Praca w odstawkę!

Urlop, to czas wolny od pracy. Te kluczowe słowa powinni wziąć sobie do serca wszyscy pracoholicy. Aby móc w pełni odpocząć i cieszyć się czasem wolnym potrzebne są minimum dwa, a idealnie byłoby — trzy tygodnie urlopu. Przed urlopem informujemy przełożonych i współpracowników o braku możliwości odbierania telefonów, lub pracy zdalnej i wyznaczona zostaje osoba, która przejmie nasze obowiązki. W chwili opuszczenia miejsca pracy zapominamy o pracy i nawet przez chwilę nie zajmujemy swoich myśli obowiązkami zawodowymi. W myśl zasady „nie ma ludzi niezastąpionych”, w pracy doskonale poradzą sobie bez nas, ponieważ zasłużony i niczym niezmącony odpoczynek raz w roku należy się każdemu.

3. Dobre towarzystwo

Jak spędzić udany urlop? Samotnie, z rodziną, czy przyjaciółmi? Wybrane na urlop towarzystwo sprawi, że czas ten będzie pozytywnie niezapomniany, bądź stanie porażką roku. Jeśli jesteśmy członkiem dużej rodziny, z reguły nie mamy wyboru i wybieramy rodzinny urlop w zorganizowanej formie. Nie znaczy to jednak, że musi być on katorgą. Wybierzmy miejsce, gdzie wszyscy członkowie rodziny znajdą coś miłego i ekscytującego dla siebie. Jeśli urlop planujemy z przyjaciółmi, pamiętajmy o tym, aby był to sprawdzony team. Żelazna zasada mówi o tym, że na urlopie odcinamy się od pracy, w związku z tym najlepiej nie planować urlopu ze znajomymi z pracy. 

4. Urlop w domu? Tak.

Czy udany urlop w domu jest możliwy? Oczywiście, że tak. Jest jednak jeden warunek — same przyjemności i zero obowiązków. Zorganizujmy czas tak, aby w pełni wykorzystać go na regenerację sił i rozwój osobisty. Żadnego zaległego prania, prasowania i sprzątania, w zamian domowe SPA, dobre kino i spełnianie zachcianek. Wyjście do kina lub na bilard z przyjaciółmi z pewnością będzie miłym urozmaiceniem. Urlop w domu nie oznacza, że nie możemy z niego wychodzić. Wycieczka do pobliskiej miejscowości turystycznej, lub udział w ciekawych warsztatach tematycznych są jak najbardziej wskazane.

Sprawdzony sposób na udany urlop
Źródło: Pexels.com

5. Pozytywne nastawienie przede wszystkim

Aby nastawienie było pozytywne, dobrze jest zaplanować wcześniej urlop. Nie jest wskazane zapełnienie terminarza co do minuty, ale choćby ogólny zarys reguł i zasad. Pomocne będzie ustalenie podziału obowiązków pomiędzy partnerami podczas wyjazdu z dziećmi, możliwość pójścia na kompromis podczas wyboru urlopowych atrakcji, czy podarowanie sobie maksymalnej ilości luzu i spokoju w urlopowym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.