6 powodów, dla których warto sięgać po żeń-szeń syberyjski

Korzeń żeń-szenia syberyjskiego

Żen-szeń to całkiem niedawne odkrycie ziołolecznictwa. Krzew, jak sama nazwa wskazuje, rośnie przede wszystkim na Syberii i inaczej wygląda, niż jego bardzo znany kuzyn z Azji Panax Ginseng. Jak się okazuje, składem i właściwościami dorównuje azjatyckiej odmianie rośliny. Może być stosowany wymienne, z tą samą skutecznością.

Skład żeń-szenia syberyjskiego

W składzie tej odmiany żen-szenia są przede wszystkim:

 • Polisacharydy, inaczej wielocukry. Organizmy żywe wykorzystują je jako materiał budulcowy i energetyczny. W medycynie stosuje się je między innymi jako nośniki substancji aktywnych. Jest ich wiele rodzajów.
 • Eleuterozydy, czyli grupa glikozydów. Zwiększają odporność organizmu na czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.
 • Witaminy A, grupy B i C.
 • Minerały w bogatym składzie: wapń, miedź, fosfor, cynk, potas, magnez, żelazo, sód, siarka i molibden.

Właściwości żen-szenia syberyjskiego

Roślina ma w sobie moc – tę prawdę zna medycyna chińska, a żen – szeń jest wręcz jej podstawą i wielu twierdzi, że w nim kryje się tajemnica witalności i długowieczności Chińczyków.

Preparaty z żen-szenia zaleca się stosować w następujących wskazaniach:

 1. Profilaktycznie żeń-szeń syberyjski powinno się stosować okresowo jako preparat oczyszczający krew, wspomagający w czasie leczenia bezsenności, ma działanie uspokajające.
 2. Leczenie depresji – żeń-szeń syberyjski stosowany systematycznie radzi sobie z depresją. Tu ma podwójne działanie – z jednej strony pobudza zasoby energetyczne organizmu, z drugiej stymuluje produkcję serotoniny, której poziom w czasie depresji znacznie się obniża.
 3. Naturalny afrodyzjak – żeń-szeń jest często stosowany jako afrodyzjak, a chińska medycyna uznaje go za podstawowy środek poprawiający libido u obu płci. Szczególnie jest zalecany panom żyjących w dużym stresie, który przekłada się na obniżenie popędu seksualnego. Żen-szeń poprawia ukrwienie narządów płciowych, co ma szczególne znaczenie w możliwościach utrzymania męskiej erekcji.
 4. Odtrucia – żeń-szeń oczyszcza wątrobę, co przyczynia się do szybkiej regeneracji w przypadku zatruć. Wskazany jest również osobom, pracującym w toksycznym środowisku, ale również nadużywających środków psycho-aktywnych oraz alkoholu. Pomaga radzić sobie z zatruciami nikotynowymi oraz wspiera walkę z nikotynizmem.
 5. Kosmetyka – zastosowanie zewnętrzne żeń-szenia jest szczególnie zalecane w przypadku pielęgnacji włosów. Płukanka z żeń-szenia wzmacnia cebulki włosowe oraz poprawia ich gęstość.
 6. Aktywność sportowa również warta jest wzmocnienia preparatami z żen-szenia. Przetrenowanie, odczuwanie jako silne zmęczenie raz tzw. zakwaszenie mięśni jest redukowane przez żen-szeniowe preparaty poprzez redukcję kwasu mlekowego w mięśniach.

W jakiej postaci można stosować preparaty z żeń-szenia syberyjskiego?

W leczeniu używa się korzenia – kłącza rośliny. Najprostsza forma to starty korzeń w postaci suszu, z którego zaparza się herbaty i napary w taki sam sposób, jak inne herbaty ziołowe. Można również stosować zmielony susz korzenia żen-szenia do stosowania ciepłych napojów, odsączając proszek na gęstym sitku lub gazie.

Wygodną formą stosowania są kapsułki i tabletki z żeń-szeniem, przy czym warto pamiętać, ze w tej formie suplementacji nie wolno zapominać o popijaniu ich dużą ilością płynów.

Skrojony korzeń żeń-szenia syberyjskiego w wodzie
Źródło: Pixabay.com

Nalewka z żeń-szenia wymaga zalania startego lub grubo zmielonego korzenia 60% alkoholem i macerowania go przez około 4 tygodnie, trzymając w ciemnym miejscu. Po odsączeniu korzenia nalewkę przelać do ciemnej butelki i stosować profilaktycznie nie więcej niż 1 łyżkę stołową na dobę.

Przeciwwskazania:

Jak każdy suplement, nie powinien być stosowany przez małe dzieci oraz kobiety w ciąży. Bezwzględnie nie powinny używać nalewki alkoholowej z żen-szenia syberyjskiego osoby leczące nałogi ani dzieci i młodzież.

Ponadto żen-szeń nie jest wskazany dla osób mających wysokie ciśnienie krwi oraz ze skłonnością do pękających naczyń krwionośnych, ich kruchości i z chorobami krwi.

W przypadku chorób przewlekłych stosowanie żeń-szenia należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym.

Autorka:
Anna Jaworska, ekspert medycyny naturalnej.

Źródło:

 • http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2013_118-122.pdf.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.