7 powodów, aby zacząć praktykować jogę – dla zdrowia i urody

Joga jest znana od tysięcy lat na Wschodzie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie, urodę i spokój ducha. Badania pokazują, że jej regularne uprawianie wzmacnia ciało, zmniejsza stres, a także pomaga w walce z bólami kręgosłupa, bezsennością czy migreną. Ponadto niskie ryzyko kontuzji czyni ją odpowiednią aktywnością dla osób w każdym wieku. Nie można również zapomnieć, że do rozpoczęcia przygody z ćwiczeniami potrzeba niewiele, bo jedynie nieodłącznego akcesorium każdego jogina, czyli maty. Nie ma więc na co czekać! Poznaj 7 powodów, dla których powinieneś zacząć praktykować jogę – dla zdrowia i urody. Zaczynamy!

Powód 1: Wyciszenie

Jeśli szukasz spokoju, ciszy i odprężenia – pomyśl o jodze. Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie na układ nerwowy, obniżając poziom kortyzolu, nazywanego również hormonem stresu. Wchodzenie w kolejne asany oraz skupienie się na oddechu pozwala oczyścić umysł z natarczywych myśli, a także nabrać do nich dystansu. Bardzo często stres wiąże się ze spiętymi mięśniami, na które nic nie zadziała lepiej niż rozgrzewająca i angażująca całe ciało joga. Warto też dodać, że zazwyczaj sesje ćwiczeń kończą się relaksującą savasaną, polegającą na pozostawieniu ciała przez kilka minut w bezruchu, co pomaga w całkowitym jego rozluźnieniu. Z kolei wszystkich cierpiących na bezsenność pokrzepi informacja, że zmniejszenie napięcia emocjonalnego i wyciszenie wpływają na poprawę jakości snu.

Powód 2: Energia

Zdarza Ci się odczuwać spadki energii i kłopoty ze skupieniem? To kolejny powód, by rozpocząć regularną praktykę jogi. Wzmacnia ona nie tylko ciało, ale także rozwija ,,uważność’’, która przejawia się większą koncentracją i kreatywnością w działaniu. Jogę poleca się szczególnie tym, którzy dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej – krótka przerwa na skłony oraz wydłużanie kręgosłupa może okazać się zbawienna dla zdrowia i nowych pokładów motywacji.

Powód 3: Elastyczne ciało

Elastyczność, witalność, a także nieprzemijająca sprawność to coś, o czym marzy niejedna osoba. Joga wzmacnia, dotlenia komórki i uelastycznia ciało. To sport z możliwie najmniejszym ryzykiem kontuzji, dlatego jest bezpieczny dla osób w każdym wieku. Wzmacniania mięśnie głębokie oraz wydłuża ścięgna, dzięki czemu Twoje ciało z każdą sesją ćwiczeń zwiększa zakres ruchów. Niepozorne skłony czy popularny pies z głową w dół nie tylko poprawiają elastyczność, ale również korzystnie wpływają na równowagę i refleks.

Powód 4: Prawidłowa postawa i wzmocniony kręgosłup

Joga pomaga w tworzeniu dobrych nawyków, które nie są obojętne dla prawidłowej postawy ciała. Mowa tutaj chociażby o stabilizacji łopatek, wzmacnianiu odcinka lędźwiowego czy mięśni głębokich, odpowiedzialnych za utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Dzięki asanom mięśnie przykręgosłupowe pracują w różnych płaszczyznach, co przynosi ulgę przeciążonym plecom oraz zwiększa przestrzeń międzykręgową. Jogę poleca się również osobom, które zmagają się z reumatyzmem.

Powód 5: Życie bez bólu

Badania pokazują, że regularna praktyka jogi przynosi ulgę dla pleców, łagodzi stany zapalne stawów, a nawet bóle związane z migrenami czy chorobami przewlekłymi. Niektórzy nazywają jogę naturalnym środkiem przeciwbólowym, ze względu na korzystny wpływ na układ nerwowy. Ćwiczenia można wykonywać w swoim tempie, co pozwala na wsłuchanie się w potrzeby własnego ciała i dostosowanie zakres ruchów do indywidualnych możliwości.

Powód 6: Wsparcie w odchudzaniu

Zrzucenie zbędnych kilogramów jest jednym z wielu czynników, dla których ludzie decydują się na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Joga modeluje i rzeźbi ciało, czyniąc je smukłym a jednocześnie wytrzymałym. Efekty następują stopniowo, jednak można mieć pewność, że będą zadowalające, bo ich osiągnięcie wiąże się ze zróżnicowanym oraz zdrowym wzmacnianiem ciała. Joga zwiększa metabolizm i reguluje apetyt, a niektórzy przyznają, że odkąd zaczęli ją uprawiać, lepiej się odżywiają, ponieważ sięgają po zdrowszą żywność.

Powód 7: Jogę możesz wykonywać wszędzie i tak, jak lubisz

Do rozpoczęcia przygody z jogą potrzeba niewiele, bo jedynie elastycznego, oddychającego stroju, maty i butelki wody. Dla spragnionych urozmaiconych treningów poleca się gumową piłkę, która dodatkowo odciąży kręgosłup. Kolejną zaletą jogi jest niewątpliwie to, że można ją wykonywać samemu w domu, w większej grupie na sali gimnastycznej czy nawet w otoczeniu natury, na trawie albo plaży.

Poznaj możliwości własnego ciała i zrób krok w stronę samodoskonalenia oraz samoakceptacji razem ze sklepiguana.pl, gdzie znajdziesz najpotrzebniejsze przedmioty do tego, by rozpocząć praktykę jogi już dziś!

Źródło zdjęć: unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.