Akwarystyka dla początkujących

Rybka pływa w dużym akwarium

Powodów, aby dołączyć do zacnego grona miłośników akwariów i rybek jest wiele. Badania wykazały, że prowadzenie zbiornika wodnego łagodzi stres. Ponadto rybki są estetyczne i mogą stanowić doskonałą dekorację, a nawet punkt centralny salonu czy biura. W przypadku dzieci – mogą być świetnym sposobem na naukę odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami.

Wiele osób rozpoczyna przygodę z akwarystyką, nie mając zbyt dużej wiedzy teoretycznej. Często kończy się to problemami z wodą i roślinnością, a nawet chorobami u rybek. Nie tędy droga! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci wejść do świata akwarystyki.

Dobry plan to przepis na sukces

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić przed rozpoczęciem przygody z akwarium, jest ułożenie dokładnego planu. Zastanów się jakie rybki Cię interesują, albo jaki podoba Ci się styl akwarium. Jeśli chcesz hodować konkretny gatunek ryb, sprawdź, jakie są dla niego preferowane parametry wody (tj. temperatura, pH, twardość) oraz jak duże będą w wieku dorosłym.

Ryby radzą sobie znacznie lepiej w wodzie podobnej do tej, do której są już przyzwyczajone. Warto zatem swoją teoretyczną wiedzę z książek lub sieci skonsultować również z pracownikami sklepu zoologicznego czy poprzednimi właścicielami rybek i stworzyć im jak najlepsze warunki w swoim akwarium. Musisz mieć również pewność, że wszystkie gatunki ryb, które planujesz kupić, mogą być trzymane w podobnych warunkach i parametrach wody. Niektóre ryby preferują chłodniejszą i bardziej zasadową wodę, inne zaś muszą przebywać w nieco kwaśniejszej i cieplejszej atmosferze.

Wiedza na temat maksymalnego rozmiaru ryby pomoże z kolei określić, jaki rozmiar zbiornika wybrać. Jeśli jednak w pierwszej kolejności kupiłeś akwarium lub otrzymałeś je np. w prezencie, utwórz listę ryb, które mogą być trzymane w zbiorniku danej pojemności i wysokości.

Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, to kompatybilność ryb z innymi i ich poziom agresji.

Planując, pamiętaj, że ryby nie powinny za bardzo różnić się wielkością! Większość ryb jest wszystkożerna – duże okazy mogą próbować zjeść osobniki mniejsze od siebie, a szkoda, żeby Twój nowy nabytek stał się kolacją.

Niezbędne wyposażenie akwarium

W rzekach, jeziorach i oceanach woda jest naturalnie oczyszczana i filtrowana przez faunę i florę zbiorników. W akwarium nie jest możliwe stworzenie podobnego ekosystemu. Aby woda w akwarium była czysta i zdrowa, musisz przy niej popracować. Oznacza to, że należy uważać, aby nie przepełnić zbiornika ani nie przekarmić ryb. Ważną częścią dbania o rybki jest też wymiana części wody, czyszczenie podsypki i szyb oraz zapewnienie odpowiedniej filtracji. No cóż… Akwarystyka to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki.

Oprócz akwarium, filtra i oświetlenia przyda Ci się jeszcze kilka rzeczy jak:

  • specjalny żwirek akwariowy (nie każdy piasek czy żwir nadaje się do akwarium)
  • dekoracje – tylko te przeznaczone do akwariów (np. żywe lub sztuczne rośliny i ozdoby)
  • uzdatniacz do wody – odchlorowuje wodę z kranu, aby była bezpieczna dla ryb
  • siatka do przenoszenia ryb
  • pokarm dla ryb

Ryba w akwarium

Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości, najlepiej odwiedź stronę taką jak np. https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl – znajdziesz tam nie tylko porady dla akwarystów, ale także liczne inspiracje akwarystyczne.

Zanim dodasz do akwarium nowych lokatorów…

Porozmawiaj ze sprzedawcą o tym, jakie ryby najlepiej będą pasować do Twojego akwarium. Na początku dodaj tylko kilka zalecanych rybek, stopniowo uzupełniając akwarium o kolejne, w ciągu następnych tygodni. Ponadto:

  • wybieraj tylko te ryby, które wydają się aktywne i zdrowe – w przeciwnym razie cała populacja akwarium może umrzeć,
  • uważaj, aby nie przepełnić zbiornika. Mniej zdrowszych ryb jest lepsze niż nadmiar zestresowanych ryb,
  • karm swoje rybki dwa razy dziennie — tylko taką ilością, którą zjedzą w ciągu około pięciu minut,
  • przy tworzeniu nowego środowiska akwariowego niezbędna jest cierpliwość. Pozwól systemowi działać przez co najmniej 24 godziny przed dodaniem ryb.

Akwarystyka na początku może wydawać się trudna, nie poddawaj się jednak, a to niezwykłe hobby przyniesie Ci ogrom satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.